V České republice začalo očkování proti covid-19. Deset tisíc vakcín se dostane především ke zdravotníkům, starším lidem a dalším rizikovým skupinám. Někteří lidé zůstávají skeptičtí a nedůvěřují nové vakcíně. Může však existovat důvod, proč lidi motivovat k očkování.
Teorie spočívá v tom, že by mohly být v některých oblastech života upřednostňovány. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) pro ŽivotvČeska.cz upřesnil, jak by mohla vypadat realita. Podle jeho slov se snaží ovládat silné emoce, které panují kolem očkování. Zároveň si uvědomuje, že nový typ koronaviru ve výsledku polarizuje společnost.
Každý Čech má doma očkovací průkaz, což je záznam o tom, kdy a na co byla osoba v minulosti očkována. Je proto logické, že ti, kterým bude injekčně podána vakcína SARS-CoV-2, obdrží potvrzení, že byli očkováni. Lékaři musí mít především jasné informace o tom, kdo byl skutečně očkován a kdo nebyl.
V souvislosti s očkováním vlády zvažují, jak přivést k dobrovolnému očkování co nejvíce odpůrců vakcíny. Hovoří se o výhodě v tom smyslu, že očkování může přinést nekomplikovaný vstup do restaurací, barů nebo kin. Ale také v souvislosti s cestováním do zahraničí. Znamenalo by to, že ti, kteří jsou očkováni, se nemusí obávat. Projekt evropského očkovacího pasu nebo takzvaného COVIDPASS má určité obrysy.
Mělo by to mít jednotnou formu a státy EU vyjednávají, že všude platí totéž. Mezinárodní dokument o očkování zpracovává také Světová zdravotnická organizace (WHO).
Epidemiolog Roman Prymula poskytl více informací pro ŽivotvČesku.cz, který není zastáncem polarizace společnosti, ale je si vědom tlaku ze strany EU, která vidí cestu očkování a výhody očkovaných.
„Určitě bude zapotřebí očkovací průkaz, COVIDPAS, který dá očkovaným příležitost to dokázat. Očkování zůstane dobrovolné, ale mělo by přinést určité výhody těm, kteří se nechají očkovat a mohou se účastnit činností, kde budou muset být otestováni ostatní. nemysli. “Přístup by měl být černobílý v tom, že očkovaní mohou dělat cokoli a neočkovaní nic. To by významně polarizovalo společnost. Neočkovaní však budou muset akceptovat, že budou i nadále povinni testovat, například při cestách do zahraničí, “uvedl. ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který v souvislosti s cenou upozornil na nevýhodu testů PCR.
Cena za samotnou zkoušku a mezinárodní certifikát stojí přibližně 2 000 korun. Faktem však je, že má omezenou platnost a je vyžadován také při návratu. Cestování se tak jednotlivcům výrazně prodraží. Antigenové testy pak mohou být výrazně levnější než testy PCR.
Hlavní hygienistka Jarmila Rážová jako první hovořila letos na podzim o bonusech pro lidi očkované proti covidům. Neoznámila konkrétní formu, pouze uvedla, že vakcína bude spojena s přístupem ke službám, které by neočkovaní neměli, nebo bez nového negativního testu.
Některé společnosti již uvedly, že chtějí očkovat své lidi, například Škoda Auto. Z pohledu zákazníka se zdá pravděpodobné, že v letecké dopravě bude hrát roli očkování. Ředitel australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce již dříve oznámil, že na svá místa mohou sedět pouze očkovaní lidé.
Podle předsedy vlády Andreje Babiša (66) si Česká republika objednala 15,9 milionů vakcín pro téměř 9 milionů lidí. Obecná populace by měla být očkována na konci března.