Zajímavosti

Banány jsou nakažené a možná brzy zmizí z regálů. Řetězce mají pro zákazníky vzkazBanány, které běžně nacházíme v obchodech, se brzy mohou stát minulostí. Jejich pěstování ohrožuje množství faktorů včetně změny klimatu, zamoření hmyzem, špatné kvality půdy nebo rostlinných chorob. Už jednou k podobné “banánové apokalypse” došlo a hrozilo, že o populární ovoce navždy přijdeme. Nyní se řada odborníků obává, že situace se bude opakovat. Zástupci obchodních řetězců na Slovensku však uklidňují, podle nich k žádné katastrofě zatím nedochází.

Na světě existují stovky druhů banánů. Některé jsou červené, jiné se před konzumací vaří a další jsou plné semínek. Nejznámější a nejpopulárnější je ale odrůda Cavendish – jsou to ty, které na Slovensku jíme ve velkém. Typicky sladké, mírně zahnuté a žluté s tenkou slupkou. Jsou tak oblíbené, že jejich kvalitu dokonce upravuje směrnice Evropské unie.

Tato odrůda není stará a byla vyšlechtěna v polovině minulého století z nutnosti. Původní oblíbenou odrůdu nazvanou Gros Michael v 50. letech zdecimovala plísňová choroba nazvaná panamská choroba . Pěstitelé se museli rozloučit s “hrubým Michaelem”, jak název odrůdy zní v překladu, a přejít právě na Cavendish. U nich je výhoda, že jsou proti původní plísňové nemoci odolné.

Radost trvala zhruba do 90. let, kdy se objevil nový kmen panamské choroby způsobený plísní Fusarium (označení Tropical Race 4). Odborníci museli znovu začít řešit, že banány jsou v ohrožení. A teď se objevil ještě další kmen nazvaný černá Sigatoka, který se šíří vzduchem, jeho účinky umocňují klimatické změny a nezabírají něj žádné postřiky proti houbám.

Současné banány proto čelí rovnou několika smrtícím plísním, se kterými se těžko bojuje. Tropical Race 4 už napadl banánové plantáže v Indii, Číně, Taiwanu a částech Austrálie a východní Afriky. Největší světové pěstitelské pole v Ekvádoru nebo Jižní Americe zatím zůstávají ušetřeny, existují ale reálné obavy, že nákazy se brzy dostanou i do nich.

Cavendishe se v současnosti nemají jak bránit. Jejich specialitou je, že nemají žádné semínka – množí se vegetativní, všechny banány této odrůdy jsou klony sebe sama. Zatímco pro konzumaci je to příjemné, tento způsob pěstování způsobuje, že jsou extrémně náchylné vůči všem chorobám. Nemají si jak vybudovat imunitu, protože jsou všichni geneticky stejné.

Že je to problém, upozorňují světoví odborníci stále častěji. Styl pěstování se bude muset eventuálně změnit, stejně tak odrůda. Buď použít jinou, nebo upravit existující Cavendishe. Výzkumy na toto téma již probíhají, například v Austrálii se podařilo pomocí vědecké metody CRISPR vložit do Cavendish odolnost proti patogenům z jiné odrůdy. Šlo by však o GMO banány (geneticky modifikované), které s sebou nesou kontroverzi. GMO banány navíc v EU povoleny nejsou, muselo by dojít ke změně legislativy.

Řetězce: O banány zatím nepřijdeme
Banány jsou na Slovensku mimořádně populární. Jsou dokonce třetím nejoblíbenějším ovocem po jablkách a pomerančích.

“Banány jsou nejoblíbenější ovoce, které prodáváme. Ročně se jich prodají desítky tisíc tun. Podle našeho názoru banány z našich pultů nezmizí. Šlechtitelé již usilovně pracují na vývoji odrůd, které jsou rezistentní vůči chorobě. První odrůdy jsou již v testovací fázi, “Renata Maierl za Kaufland.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video12 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti12 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video12 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti12 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor12 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video12 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti12 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video12 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti12 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy12 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené