Odpověď na otázku, jak dlouho trvá imunita proti infekci Covid-19 po jejím překonání, hledají vědci z celého světa, stále je však nejasná. Nedávná studie z Arizonské univerzity však naznačuje, že by to mohlo být nejméně 5 až 7 měsíců.
Někteří lidé, kteří byli infikováni prvním koronavirem SARS v letech 2002 až 2003, nejvíce se podobají současnému SARS-CoV-2, jsou imunní vůči viru 17 let po překonání infekce. Studie, která se podrobněji zabývala SARS, dospěla k závěru, že imunita vydrží v průměru asi dva roky. Je třeba poznamenat, že první SARS byl mnohem smrtelnější, ale také mnohem méně infekční, takže nelze automaticky předpokládat, že to bude stejné se SARS-CoV-2.
Deepti Bhattachyarya, docent imunobiologie na Arizonské univerzitě, si však myslí, že i v tomto případě budou protilátky trvat nejméně dva roky a je velmi nepravděpodobné, že by byly kratší, píše portál medicaldaily.com.
Imunitu nelze zobecnit
Spolu s ní William Moss, výkonný ředitel Mezinárodního centra pro přístup k očkování na Bloomberg School Johna Hopkinse Bloomberga, který doufal v ještě delší imunitu.
Dalším důvodem pro různé imunity jsou podle Mosse různé imunitní odpovědi, protože každý organismus je jiný. Obecně platí, že starší lidé mají po nemoci kratší imunitu, protože jejich imunitní systém již nefunguje tak, jako když byli mladší. Lidé s přidruženými zdravotními problémy mohou mít také problém s vytvořením dostatečně silné a dostatečně dlouhé imunity.
Je možné se opakovaně nakazit?
Byly hlášeny případy, že lidé byli znovu infikováni SARS-CoV-2, ale po opětovném vystavení viru byla jejich imunitní odpověď velmi silná a onemocnění bylo víceméně asymptomatické.
„Řekl bych, že je velmi, velmi pravděpodobné, že pokud projdete pozitivním testem na přítomnost protilátek, jste chráněni, určitě před vážným průběhem nemoci, ale myslím, že před mírným,“ řekl Moss.
Podle vědců máte po překonání Covidu mír alespoň na půl roku. Ve skutečnosti to může trvat dlouho, ale momentálně to neumí změřit, takže s těmito daty pracují.
Nejúčinnější obranou je vakcína
„Ačkoli přirozená infekce vyvolává silnější imunitní odpověď než vakcíny obecně, musíme vyvinout vakcíny, které jsou ještě lepší než vrozená imunita,“ řekl Moss.
Jednou z metod používaných výrobci vakcín je přidání adjuvans, tj. Látek, které stimulují imunitní odpověď těla. Podle Mosse je to obzvláště užitečné u starších nebo chronicky nemocných lidí, jejichž imunitní systém nemusí tak silně reagovat na vakcínu bez těchto látek.
Jen tento týden některé farmaceutické společnosti uvedly, že jejich vakcína Covid-19 byla podle klinických studií dosud 90% úspěšná. Není to však jediná vakcína. V poslední fázi testování je jich celkem 10, takže se ukáže, která bude nejúčinnější.