O zločinech, které se dělaly během nacistického režimu proti lidskosti, se napsalo už hodně. Ale je třeba to stále připomínat, aby se to neopakovalo v budoucnosti.
V roce 1940, polský fotograf Wilhelm Brasse odmítl přísahat věrnost Hitlerovi, za kterou dostal 3 roky vězení.
Muž utekl, ale opět byl chycen a poslán do Osvětimi
Na tomto strašném místě byl Brasse nucen fotit různé pokusy, které vedly místní lékaři nad lidmi. Mezi lety 1940 a 1945 udělal Brasse více než 40 tisíc různých záběrů.
Po skončení války se chtěl vrátit ke své oblíbené práci, ale nenašel sílu, aby se opět podíval do hledáčku. Tento muž si musel najít jiné zaměstnání.
Brasse osobně viděl slavného lékaře Josefa Mengeleho, který proslul svými tajuplnými pokusy na vězních.
Pravidelně musel Wilhelm fotografovat výsledky těchto mučeni
Jednoho dne byl muž přinucen fotografovat mučení lidí, kteří umírali pod vlivem plynu “Cyklon B”.
A toto je slavná fotografie 14-leté Polky Česlav Kwok. Díky němu uviděla svět kniha básnířky Terezy Edvardsovej a umělkyně Lori Schreinerovej “Painting Czeslaw Kwak”, která byla věnována dětem, které se staly oběťmi holocaustu.
Brasse řekl, že se velmi styděl před ubohými vězni
Vše, jak jim mohl pomoci, bylo trochu je uklidnit. V opačném případě by muž riskoval, že by ho zastřelili.
Mnoho let po skončení války opět navštívil Osvětim. Řekl návštěvníkům o hrůzách, které se v táboře děly. Zajímavé je, že Brasse si s sebou vzal kameru, ale nemohl udělat ani jednu fotografii.
Muž zemřel v roce 2012 ve věku 91 let v rodném městě v Živci
Musel přežít strašné časy. Nejhorší však je, že Wilhelm byl jen svědkem, ale nemohl pomoci lidem, kteří byli nacisty šikaně.