Mutace covid jsou takové takové píchance způsobené jednotlivými změnami v genomu. Mutace se hromadí, ale stále existuje takové riziko volnoběhu. Do teď. Viry však mohou dělat i jiné věci, než jen zatrhávat jednotlivé mutace. V poslední době si vývoj covid opravdu vycenil zuby v Kalifornii. A vyplivla rekombinantní monstrum.
V Kalifornii, na rozdíl od nás, genomy čtou covid a mohou takové věci objevovat. V jednom kalifornském vzorku našli rekombinantní genom, který je hybridem, hybridem. V tomto případě „britská“ varianta B.1.1.7, považovaná za nakažlivější a možná smrtelnější než původní covid, překročila „kalifornskou“ variantu B.1.429, která se zjevně převalila přes Kalifornii kvůli mutacím, které jí umožňují opatření k vyloučení protilátek, například po
Rekombinantní covid objevil začátkem února Bette Korber z Národní laboratoře Los Alamos v Novém Mexiku. Pokud se jeho existence potvrdí, bude to první známý rekombinantní genom této pandemie. Hrozba rekombinace visí nad covidem od začátku. U koronavirů to není neobvyklé. Dvě nezávislé výzkumné skupiny hledaly rekombinaci v genech covid v prosinci 2020 a lednu 2021. Nenašli nic.
Koronaviry se rekombinují, protože jejich replikace není dokonalá. Když dva různé genomy koronaviru vstoupí do jedné buňky, jejich sekvence mohou být během replikace smíchány dohromady. Výsledkem je hybridní virus, který je relativně snadno rozpoznatelný. Je to jako mozaika dvou variant dohromady. Jedná se o úspěšnou životní strategii pro koronaviry.
Jsme v obtížné situaci. Globálně i v České republice. Všude je plná infekce, mezi nimiž se šíří nové varianty, bohužel z našeho pohledu skryté. Toto je doslova ideální houba pro rekombinaci. Sergei Pond z Temple University v Pensylvánii se obává, že jsme možná dosáhli jednoho stavu rekombinace za druhým.
Rybník je jedním z lidí, kteří na to dohlížejí. Tráví dny analyzováním databází genomu covid. Přinejmenším se zdá, že máme horkou zimu s jarem před sebou. Bohužel bychom zatím měli na určité uvolnění opatření zapomenout.