Dovoz očkovacích látek z Ruska nebo Číny se v posledních týdnech stal hlavním tématem. Na jedné straně má velké příznivce v podobě prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Andreje Babiša, na druhé straně má také řadu kritiků podobného plánu. Proti je také ministr zdravotnictví Jan Blatný. Evropská komise rovněž varovala před schválením těchto vakcín na vnitrostátní úrovni v nouzovém režimu a požádala o stanovisko Evropskou agenturu pro léčivé přípravky.
Nyní, možná trochu překvapivě, se k navrhovatelům obou vakcín přidal široce citovaný imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Podle něj jsou obavy založeny pouze na ideologických předsudcích a myšlence, že nemohou vyrábět bezpečnou vakcínu v Rusku a Číně. Současně se obě látky již používají v Evropě, například v Maďarsku nebo Srbsku.
“Nepochybuji o tom, že údaje poskytnuté Číňany v jejich studiích jsou správné. Uvádí účinnost asi osmdesát procent. Myslím, že to záleží na tom, která populace byla testována, ale pokud to bylo schváleno například v Maďarsku, pak jsem nevidím důvod, proč by to nemohlo být schváleno u nás, “uvedl Václav Hořejší za čínskou vakcínu pro server iRozhlas.cz. Sinopharm, což je ještě pochybnější než ruský Sputnik. Podle něj není důvod nevěřit deklarované účinnosti těchto vakcín. Stejně jako v případě vakcín od Američanů (Pfizer, Moderna) nebo Britů (AstraZeneca), Hořejší proto věří prezentovaným údajům.
Imunolog by proto souhlasil, že by obě vakcíny měly být vyloučeny a očkovány před schválením Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Je si však vědom toho, že v české populaci panuje k oběma vakcínám značná nedůvěra. Pak existuje riziko, že je schválíme, objednáme, importujeme, ale nakonec zůstanou na skladě.
“Kdybych neměl přístup k vakcíně, měl bych ji zaseknutou. Ruština a čínština. Princip je prokázán a není důvod si myslet, že jde o něco nebezpečného,” uvedl Václav Hořejší.