Na koronavirus zabírá lék, který máme každý doma. Výrazně snižuje riziko smrti, potvrzeno lékaři

Obsah článku

Ačkoli v současné době neexistuje lék na covid-19, postupem času lékaři zjišťují, že na trhu existuje řada léků, které mohou pacientům s touto dnes již rozšířenou nemocí pomoci. Jedním z nejpoužívanějších je například isoprinosin, který musí rodinní lékaři předepisovat lidem s koronavirem na vlastní riziko, zatímco například v Polsku je volně dostupný.

Lék, který může zachránit životy

[obsah1]

Podle nejnovějších vědeckých poznatků jsou však účinné látky ještě blíž, než by se mohlo zdát. Je to proto, že jeden z nejběžnějších léků, který mnoho lidí má ve své domácí lékárničce, může hrát velkou roli v boji proti koronaviru, a pokud ne, mohou si jej volně koupit v jakékoli lékárně. Současně může tento lék znamenat rozdíl mezi pacientem, který umírá na covid-19 nebo ne, nebo může zabránit člověku ve vývoji vážného stavu.

[obsah2]

Studie publikovaná v časopise Anestesia and Analgesia uvádí, že běžně dostupný aspirin funguje velmi dobře u pacientů s covid-19. Podle vědců z University of Maryland ve Spojených státech je účinek dokonce tak výrazný, že u pacientů užívajících aspirin je riziko úmrtí o 47% nižší než u těch, kteří drogu neužívají. Aspirin také snižuje pravděpodobnost, že infikovaná osoba bude potřebovat péči na jednotce intenzivní péče, o 40%. To znamená, že jeho stav bude vyžadovat připojení k ventilátoru.

Bezpečné, levné a přesto efektivní

[obsah3]

Studie zahrnovala přibližně čtyři sta pacientů, kteří byli hospitalizováni s koronavirem. Takže měli alespoň mírný průběh nemoci. Dostali aspirin krátce po hospitalizaci. Podle vedoucího výzkumu Jonathana Chowa jsou výsledky překvapivě jasné, i když k potvrzení předpokladů bude zapotřebí více účastníků. Podle lékaře má však aspirin velký potenciál hrát významnou roli v epidemii koronavirů, hlavně proto, že je levný a cenově dostupný.

[obsah4]

Aspirin také snižuje tvorbu krevních sraženin. Bylo prokázáno, že jsou vystaveni vysokému riziku i po uzdravení, kdy mohou způsobit trombózu. Vědci však nedoporučují profylakticky užívat aspirin, protože nezabrání samotné infekci.

[obsah5]

Britští lékaři současně již začali pacientům dávat covid-19, hlavně proto, že viděli umírat velké množství lidí na náhlé krevní sraženiny. „Máme dobrý důvod se domnívat, že aspirin je prospěšný. Je také bezpečný, levný a snadno dostupný,“ uvedl Guardian, lékař, který pacientům podával aspirin ve velké studii.

Na koronavirus zabírá lék, který máme každý doma. Výrazně snižuje riziko smrti, potvrzeno lékaři