V Evropské unii se začalo očkování obyvatelstva proti onemocnění COVID-19, ale zatím nikdo přesně neví, jakým směrem se bude ubírat současná pandemie. Možnosti vývoje naznačil profesor matematiky a statistiky Adam Kleczkowski ze skotské univerzity v Strathclyde v rozhovoru pro portál The Conversation.
Očkování proti COVID-19 je podle odborníků jediný způsob, jak dostat pandemii pod kontrolu. Podle profesora matematiky a statistiky Kleczkowskieho se některé věci už nemusí vrátit do původního stavu. Zároveň upozorňuje, že předvídat, jaký bude další vývoj, je velmi odvážné.
Jsou zde ale určité záležitosti, u kterých je možné odhadnout, co může lidstvo očekávat v následujícím roce. Jelikož nový koronavirus mutuje a mohl by změnit ohniska nákazy, rychlé potlačení pandemie se stalo ještě naléhavější.
Přísnější opatření v každodenním životě nás budou pravděpodobně provázet i nadále a pokud se virus stane infekčnejším, možná budeme potřebovat i přísnější omezení.
Jak dlouho potrvají účinky vakcíny?
Zajištění dostatečného množství očkovacích látek je velký úkol. Pokud ji dokážeme splnit, budeme potřebovat několik měsíců na imunizaci obyvatelstva, která navodí potřebnou odolnost vůči infekci. Za předpokladu, že praktičtí lékaři pracují osm hodin denně a na jedno očkování potřebují deset minut, přičemž jsou potřeba dvě dávky, bude tento proces pravděpodobně trvat celý rok. Mezi první a druhou dávkou musí být odstup 21 dní, úplná imunita má dostavit sedm dní po druhém očkování. Některé vakcíny, jako například ta od firmy AstraZeneca ‘s, si dokonce vyžadují mezi dávkami ještě delší období. Úplný účinek u každé očkované osoby se tak projeví nejdříve po měsíci.
Jak se bude vyvíjet pandemie?
Lidé, kteří prodělali COVID-19 nebo dostali vakcínu, se alespoň v krátkém horizontu stávají imunní. Infikované osoby tak budou mít stále častější kontakt s odolnými osobami než s těmi rizikovými. Přenos mezi lidmi bude klesat, až se nakonec nemoc přestane šířit. Tento stav se nazývá kolektivní imunita. Předpokládá se, že k zabránění šíření infekce je třeba, aby úroveň této imunity dosahovala 60 až 80 procent. Znamená to, že na přibrzdění šíření koronavirus budou muset být očkována miliardy obyvatel naší planety. Pokud se tak stane, dočkáme se poklesu případů COVID-19 lze již na jaře 2021. Na omezení přenosu však budou stále zapotřebí přísná opatření. Vakcína sice zabrání onemocnění očkovaných osob, ale kolektivní imunita bude nadále důsledkem infekce.
Co se pravděpodobně změní?
Očkovací látky nejsou absolutním řešením, určitou míru opatrnosti bude třeba dodržovat celé měsíce. V oblastech, kde se vyskytuje vysoce infekční kmen na denním pořádku, mohou přísná omezení trvat až do ukončení zavádění vakcín. Všechny změny budou pomalé, především v oblasti návštěv zařízení pro seniory a nemocnic. Všichni doufají, že se časem stane jednodušším i cestování, ale letecké společnosti budou pravděpodobně požadovat očkovací certifikáty. Některé země již v minulosti vyžadovaly od turistů potvrzení o očkování proti žluté zimnici a podobné to bude zřejmě i s COVID-19. Nošení roušek se možná stane globálním společenským prvkem tak, jak je to v současnosti běžné v Asii.
Jak to bude po očkování?
Může vést očkování k vyhubení viru? Zatím nevíme, jak dlouho trvá imunita po vakcinaci, přičemž právě imunita je v tomto směru klíčová. Úplné vymetení viru bude velmi náročné a bude vyžadovat globální úsilí. Lidstvo například potlačilo epidemii planých neštovic až po téměř dvě stě letech. Jsou zde i spalničky, které se v mnoha státech podařilo vyhubit, ale i přesto se s větší či menší intenzitou stále vracejí.
Některé vakcíny poskytují téměř celoživotní ochranu, jiné je zas třeba opakovat, například tetanus. Pokud nový koronavirus mutuje, může být nutné pravidelné očkování novými vakcínami, jak je to při očkování proti chřipce. Z dlouhodobého hlediska budeme také muset očkovat děti, aby byla udržena kolektivní imunita. Dlouhodobé budou i sociální a ekonomické důsledky pandemie. Život se už možná nikdy nevrátí do bodu, jaký zde byl kdysi. Je však jen na nás, abychom ho udělali bezpečnějším, a to tak, že budeme lépe připraveni na budoucí pandemie.