Obsah článku
Současný americký prezident Donald Trump opět rozbouřil mezinárodní scénu. Prohlásil, že nevidí smysl v dalším tlaku na Rusko kvůli Krymu, protože „Putin ho už stejně má“. Tento postoj okamžitě vzbudil kritiku i obavy. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora může takový výrok otevřít cestu dalším agresím a narušit bezpečnost Evropy.
Trump: Nehodlám bojovat o něco, co už Rusko ovládá
Prezident Trump v rozhovoru pro média řekl, že Krym považuje za „ztracený“ a že by nebránil Rusku v jeho držení. „Nebudu riskovat další válku kvůli něčemu, co už Putin má pod kontrolou. Radši budu jednat, než se zbytečně konfrontovat,“ uvedl Trump.
Kritika z Evropy i z USA
Trumpův výrok okamžitě vyvolal silné reakce. Zatímco část americké veřejnosti oceňuje jeho pragmatismus, evropští spojenci, včetně Ukrajiny, vyjádřili zděšení. Podle nich takové postoje podkopávají mezinárodní právo a oslabují pozici Západu.
Šándor varuje: Může to spustit dominový efekt
Bezpečnostní expert Andor Šándor upozorňuje, že pokud Západ kapitulací nad Krymem vyšle signál, že silnější může brát území slabším, ohrozí to bezpečnost celé Evropy. „Tohle není jen o Krymu. Je to test, jak pevný je postoj Západu vůči agresi,“ varuje Šándor.
Změna kurzu v Bílém domě?
Trumpovo prohlášení naznačuje, že jeho administrativa bude mít k Rusku smířlivější postoj, než předchozí vlády. Zatím ale není jasné, zda prezident tento názor prosadí i na mezinárodních jednáních, nebo zda půjde jen o izolovaný výrok.
Obavy z další eskalace
Politologové upozorňují, že podobné výroky mohou povzbudit Putina k dalším krokům. Pokud bude Západ vnímaný jako slabý, může to podle nich přinést další destabilizaci, nejen na Ukrajině, ale i jinde v Evropě.