Z nějakého důvodu byly modré oči vždy považovány za nejkrásnější, ale pravdou je, že tomu tak vůbec není.
Každému se líbí jiné oči
Je také pravidlem, že lidé často nejsou spokojeni s vlastní barvou očí a raději by měli jinou barvu očí. Lidé s modrýma očima chtějí zelené oči, lidé se zelenýma očima chtějí hnědé oči atd.
Vědce však toto téma velmi zajímá a chtěli zjistit, která barva očí je vlastně nejkrásnější a proč byla za nejkrásnější barvu očí považována modrá. Proto bylo provedeno několik studií, které zkoumaly preferenci barvy očí v souvislosti s atraktivitou. V jedné studii vědci ukazovali účastníkům výzkumu fotografie lidí, jejichž barva očí byla graficky změněna na všechny známé barvy – hnědou, šedou, zelenou a modrou.
Výzkum
Každé osobě byly proto předloženy 4 fotografie téže osoby, každá s jinou barvou očí. Účastníci byli požádáni, aby označili fotografii, na které daná osoba vypadá nejpřitažlivěji. Muže s modrýma očima nejvíce přitahovaly ženy s modrýma očima, zatímco ženy s modrýma očima muži s modrýma očima nepřitahovali vůbec. Totéž platilo pro hnědooké muže. Studie ukázala, že se nám nemusí líbit lidé, kteří mají stejnou barvu očí jako my.
Vyvrácení tvrzení
V jiné studii se vědci pokusili vyvrátit tvrzení, že modroocí lidé jsou nejkrásnější, a podařilo se jim to. Jako nejkrásnější barvu očí zvolili účastníci hnědou. Jak ale vznikl stereotyp, že modré oči jsou nejkrásnější? Vědci se snažili najít odpověď na tuto otázku a podařilo se jim to.
Mohou za to kořeny v evoluční psychologii
Modrooké muže si nejčastěji vybíraly ženy stejné barvy pleti, údajně ve snaze snížit nejistotu ohledně otcovství. Jednoduše řečeno – pokud se modrookému muži a modrooké ženě narodí dítě, bude mít modré oči. Pokud se však narodilo dítě s hnědýma nebo zelenýma očima (což se může stát), přestože jeho rodiče byli nositeli modrých očí, byl muž plný nejistoty, zda je dítě skutečně jeho. Zní to šíleně, ale takhle tehdy test otcovství skutečně vypadal.