Pravděpodobně jste již slyšeli, že byste nikdy neměli nechávat nabíječku připojenou k síti, když se nenabíjí. Zjistěte, proč tomu tak je.
Nebezpečné nabíječky
Existuje mnoho tvrzení a fám o správném a nesprávném používání nabíječek. Některé z nich se však zakládají na pravdě.
Příkladem za všechny je ta, která říká, že byste neměli nechávat nabíječku zapojenou, když ji nepoužíváte. Nejčastějším argumentem je potenciální nebezpečí požáru.
Není to však zdaleka jediný důvod, i když je oprávněný. Přečtěte si, jaké jsou další argumenty pro správné používání nabíječek.
Nabíjení stojí nemalé peníze
Vzhledem k rostoucím nákladům na elektřinu a počtu zařízení, která vyžadují občasné nabíjení, to není zanedbatelný důvod. Zkuste si spočítat, kolik máte doma nabíječek – pokud žijete ve čtyřčlenné domácnosti se dvěma dospívajícími dětmi, může bilance vypadat takto.
Nabíječka mobilního telefonu – 4x, nabíječka notebooku – 4x, nabíječka elektronické cigarety – 2x, nabíječka pro chytré hodinky a další zařízení – 3x. Celkem byste tedy měli 13 nabíječek. Pokud byste je všechny nechali zapojené alespoň tři hodiny denně bez připojení jakýchkoli zařízení, jejich roční spotřeba by odpovídala přibližně 185 Wh na nabíječku za rok.
Při současných cenách elektřiny stojí taková nabíječka asi 380 Kč. Pokud toto číslo vynásobíte celkovým počtem nabíječek, zjistíte, že v současné době vyhazujete oknem 4 940 Kč. Nechce se vám vstávat a jít do obývacího pokoje, abyste ho vytáhli ze zásuvky?
Požár
Pravděpodobně nejoblíbenějším argumentem je potenciální riziko požáru, když je nabíječka připojena “naprázdno”. Možná nad tím mávnete rukou, ale je lepší se nad tím zamyslet.
Většina lidí připojuje nabíječku do zásuvky, kterou používá jen zřídka, takže je větší pravděpodobnost, že ji zapomene vyjmout. Přestože všechny elektrické spotřebiče dnes musí splňovat určité normy, stále existují takové, které je porušují – a právě ty jsou rizikové.
Podle Federálního sdružení na ochranu spotřebitelů některé nabíječky vyrobené v Číně nesplňují příslušné technické normy. Jednou z “chyb” je nedokonalá izolace mezi vstupem a výstupem nabíječky, která představuje značné riziko úrazu elektrickým proudem.
Závěr
Další nevýhodou jsou špatně smontované nebo nekvalitní komponenty, které se mohou snadno přehřát a způsobit tolik diskutovaný požár nebo v jiných případech zkrat vyžadující zásah elektrikáře.
Jistě vás také nemile překvapí, že zapojení plně nabitého spotřebiče do elektrické sítě způsobí jeho poškození a rychlejší opotřebení. Nejenže může dojít k poškození baterie chytrého telefonu například v důsledku tzv. přebíjení, ale vysoké napětí obecně může také zhoršit kvalitu lithiové baterie.
Nezapomeňte také, že elektrická zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety, notebooky atd., se mohou na přímém slunci přehřívat. Proto je vhodné nabíjet je na stinném místě nebo je něčím přikrýt.