Jak obvykle řešíte situace, kdy při výchově dětí ztratíte nervy?
Dvě skupiny rodičů
Zde lze rodiče rozdělit do dvou skupin. Jsou tací, kteří to řeší domluvou, trestáním, vysvětlováním, a ti, kteří se neovládnou natolik, že se svých dětí dotknou.
Pediatři rozhodně nedoporučují druhou možnost, protože může mít velmi negativní dopad na zdravý vývoj vašeho dítěte.
Americká pediatrická akademie nedávno vydala prohlášení pro všechny rodiče.
Výsledky studie
Říkají, že výchovná strategie by nikdy neměla zahrnovat výprask, slovní týrání nebo jiné formy tělesných trestů.
Pokud chcete dítě něco naučit, je křik, hádky nebo slovní posměšky naprosto neúčinné. A to vše z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.
Ke stejnému závěru dospělo v průběhu let mnoho studií. Hádky nic neřeší.
Násilí nic nevyřeší
Jedním z nejdůležitějších vztahů v našem životě je vztah mezi námi a našimi dětmi. Strach a násilí nemají v tomto vztahu místo.
Když se odborníci rozhodli analyzovat vědecké studie zaměřené na účinnost boje jako výchovného nástroje, ukázaly se jako neúčinné.
Do 10 minut po činu děti obnoví chování, které vyvolalo rvačku.
Výprask ovlivňuje IQ vašeho dítěte
Jiné studie ukazují, že výprask ovlivňuje také vývoj mozku a má vliv na IQ. Výprask je rozhodně negativní výchovný prostředek a funguje tak, že čím více je dítě plácáno, tím více neposlouchá a tím více výprasků dostává.
Začarovaný kruh, ve kterém by se nikdo z nás nechtěl ocitnout, a to pravděpodobně v žádné situaci. Pozitivní je, že současná generace rodičů už není tak ochotná bojovat jako starší generace.
Uvědomělí rodiče vědí, že hádkou nic nevyřeší, a raději volí pozitivní přístup zaměřený na posílení vztahu a vzájemnou empatii. Rodiče se odklánějí od fyzického násilí, zahanbování a ponižování. Problém totiž není jen v bitvě.
Psychické týrání
Svému dítěti můžete také slovně ublížit, což má velký dopad na psychiku.
Psychické týrání je někdy ještě horší než fyzické týrání. Pediatři proto doporučují výchovu jinými prostředky než bojem.
Musíte být svým dětem vzorem a ukázat jim, co od nich očekáváte. Vždy jasně a stručně vysvětlete své potřeby.
Jak na správnou výchovu
Vysvětlete dětem, že porušení pravidel bude mít následky. Místo toho se zaměřte na naslouchání a komunikaci.
A co je často důležité, nedovolte dětem, aby se nudily. Z nudy si vymýšlejí a zlobí. Pokud mají naplánovaný celý den, nebudou mít čas se nudit, takže se můžete vyhnout případným konfrontacím.
Závěrem lze říci, že trestání rvačkou nebo nevhodnými poznámkami opravdu nefunguje, i zastánci klasického výprasku by to měli mít jednou na paměti.
Pokud si myslíte, že to v minulosti fungovalo, zkuste se zamyslet nad tím, zda je opravdu pozitivní vnášet do rodinného prostředí takový “(zlo)zvyk”.