Vědci dospěli k zajímavému závěru, že rakovina je nemoc, kterou si člověk způsobil zcela sám.
Je to moderní nemoc poslední doby
Jen ve Spojeném království si rakovina vyžádá ročně více než 150 000 životů. Na základě statistik se dá předpokládat, že každý třetí Brit dostane pravděpodobně rakovinu.
Výzkumníci strávili hodně času zkoumáním mumií, zkamenělin a klasické literatury ještě dříve, než dospěli ke svým závěrům.
Výzkumníci tvrdí, že rakovina je nemoc způsobená člověkem. Je živena a vyvolávaná výstřelky moderního způsobu života.
Nádory byly až donedávna velmi vzácné
Nádory začaly vznikat tehdy, když se problémem stalo znečištění životního prostředí a špatná, na živiny chudá a zpracována potrava.
Studie vědců potvrzují jasný fakt, že rakovina je chorobou moderního způsobu života
Ve studii, která se věnovala egyptským mumiím, výzkumníci ve většině mumií žádné příznaky rakoviny. Výjimkou byl jen jeden izolovaný případ.
Vědci rehydratovali úlomky tkání ze stovek egyptských mumií a umístili je pod mikroskop.
V zkoumaných vzorcích našli jen jeden případ rakoviny
V minulosti někteří vědci argumentovali tím, že staří Egypťané nežili dostatečně dlouho na to, aby se v jejich těle mohla vyvinout rakovina. Toto je velmi slabý argument pro to, aby se nedal vyvrátit.
Vědci poukázali na to, že během života Egypťanů však došlo k výskytu jiné choroby, která má souvislost s přibývajícím věkem, například k vápenatění tepen a křehnutí kostí.
V časopise Příroda zkoumá rakovinu (Nature Reviews Cancer) se uvádí, že fosilní důkazy o rakovině nejsou spolehlivé, protože vědecká literatura poskytuje několik tuctů, většinou sporných příkladů, které byly nalezeny ve fosíliích zvířat.
Podstatou těchto výměn názorů výzkumníků je to, že z vědeckého pohledu údaje zjištěné z fosílií nejsou dostatečně spolehlivé na to, aby se daly považovat za důkazní materiál.
Dokonce ještě i studium tisíců neandrtálského kostí poskytlo jen jeden příklad možné rakoviny.
Ani v starobylých egyptských textech se nevyskytují odkazy na problémy nebo nemoci, které by bylo možné kvalifikovat jako symptomy rakoviny.
V těchto textech jsou zmíněné symptomy, které pravděpodobně naznačují výskyt lepry nebo křečových žil. Říká se, že staří Řekové byli pravděpodobně prvními, kteří definovali rakovinu jako specifickou nemoc a rozlišovaly mezi benigními a maligními nádory.
První zmínky ze 17. století
Písemné zmínky ze 17. století poskytují první popisy operací z důvodu rakoviny prsu a jiných druhů rakoviny. První zprávy o charakteristických nádorech se však ve vědecké literatuře vyskytly pouze za posledních 200 let.
Rakovina nosu se objevila v roce 1761 u lidí, kteří šňupali tabák. V roce 1775 se objevila i rakovina varlat u mužů, kteří pracovali jako kominíci.
Michael Zimmerman, vedoucí výzkumného týmu probíhající studie uvedl, že z pozůstatků starověkých společností by měl být k dispozici dostatek důkazů týkajících se rakoviny, protože v té době nebyla rozvinutá účinná zdravotní péče.
Zimmerman se vyjádřil následovně:
“Ze starověkých společností, ve kterých neznali chirurgické zákroky, by v každém byly měly zůstat důkazy o výskytu rakoviny.
Virtuální absence zhoubných nádorů v mumiích musí interpretovat tak, že to je indikace jejich vzácnosti ve starověku.
To naznačuje, že faktory způsobující rakovinu jsou omezeny na společnosti postižené moderní industrializací. ”
Profesorka Rosalie David, která také sehrála klíčovou roli při analýze možných odkazů na chorobu, konkrétně analýzou klasické literatury, záznamů o fosíliích a mumifikovaných tělech, uvedla:
“V industrializovaných společnostech je rakovina druhou příčinou smrti, hned po kardiovaskulárních onemocněních. Ale ve starověku to bylo extrémně vzácné.
V přírodním prostředí není nic, co by mohlo způsobovat rakovinu. Takže jednoznačně to musí být choroba způsobená člověkem, počínaje znečištěním prostředí až po změny ve stravování av životním stylu.
To, co je důležité v naší studii, je to, že poskytuje historický přehled o výskytu této choroby. Víme vyslovit velmi jasné stanovisko o míře výskytu rakoviny podle jednotlivých historických společenských formací, neboť máme o celém vývoji přehled.
Prozkoumali jsme tisíciletí, nikoli století, a máme masivní databáze údajů a zjištění
Když se vrátíme k rozsáhlým souborům údajů se starověkého Egypta, a přidáme k tomu ještě ostatní údaje z průřezu tisíciletí, máme tu jasnou zprávu pro moderní společnost: rakovina je vytvořena a způsobená člověkem a je to něco, co víme a měli bychom to řešit. ”
Výzkumníci doporučují zdravou výživu, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování zdravé tělesné hmotnosti.
Tyto tři možnosti životního stylu jsou považovány za schopné zabránit vzniku asi jedné třetiny z nejběžnějších typů rakoviny, které jsou dosud výzkumníkům známé.