Titanik, v tehdejší době největší osobní zaoceánský parník, megalomanský projekt, který měl být nevídaným zázrakem. Loď, určená k přepravě pošty a cestujících mezi Evropou a Severní Amerikou ale bohužel ztroskotala už při své první plavbě.
Titanic
Titanic vezl na palubě nejen jedny z nejbohatších lidí světa, ale byl také jedinou nadějí pro uprchlíky a emigranty na lepší život v Americe.
Tam ale loď nikdy nedoplula. 14. dubna 1912 ve 23.40 zasáhl Titanic ledovec, a do 3 hodin od srážky se loď potopila.
Oceán si spolu s proslulým parníkem vzal i okolo 1 500 životů.
Katastrofa, která nemá v dějinách lodní dopravy obdoby, skrývá mnoho lidských příběhů a tajemství.
Nepotopitelný Titanic
“Titanic byl považován za bezpečný a nepotopitelný. Všichni jsme to tak brali,” nechala se slyšet Margaret Devaney, která katastrofu přežila.
Někteří z dalších přeživších později spáchali sebevraždu, protože se s prožitým traumatem nedokázali vyrovnat.
Slovo Titanic bylo považováno za synonymum pro nepotopitelný parník. Sami konstruktéři jej však slovem “nepotopitelný” nikdy oficiálně neoznačili
Jaké jsou možné příčiny potopení Titanicu?
Titanic by náraz možná přežil
Po dlouhém a několikerém přezkoumávání bylo zjištěno, že ještě před vyplutím na palubě v místech, ve kterých došlo po nárazu k fatálnímu poškození, zřejmě vypukl požár.
Minimálně zajímavé také je, že J. Bruce Ismay, ředitel společnosti White Star Line, která Titanic konstruovala, zakázal posádce se o požáru komukoli zmiňovat.
Obrovské škody
Je všeobecně známo, že ledovec způsobil v lodi trhliny o velikosti několika desítek metrů.
Po přezkoumání vraku lodi se ovšem zjistilo, že tyto škody byly v podstatě minimální.
Ve skutečnosti se jednalo pouze o 6 malých děr.
Prokletý “Diamant naděje”
Po odvysílání Cameronova filmu se začal šířit mýtus, že na lodi byl slavný “Diamant naděje”.
Pravdou však je, že diamant na palubě nikdy nebyl a už vůbec se nestal příčinou potopení lodi.
Prokletý tento kámen ale zřejmě opravdu byl. Evelyn McLeanové, ženě, která vzácný kámen vlastnila, zemřel devítiletý syn při autonehodě, dcera spáchala sebevraždu a manžel trpěl duševní poruchou a zemřel dva roky po potopení Titanicu.
Kapitán hrdina
Edward J. Smith, kapitán lodi Titanic, je považován za hrdinu, protože udělal vše, co bylo v jeho silách, aby pomohl co největšímu množství pasažéru k záchraně. Sám na megalomanské lodi zahynul.
Jiné zdroje ovšem po letech odhalily, že zřejmě zase až tak statečný a odvážný nebyl.
Údajně nikdy nevydal příkaz opustit loď, čímž cestující udržoval ve falešné naději a někteří dokonce tvrdí, že si Edward prostřelil hlavu ještě dřív než se loď potopila.
Většina lidí nepřežila, protože na parníku nebyl dostatek záchranných člunů
Je pravdou, že Titanic disponoval záchrannými čluny pro mnohem menší počet pasažérů, než jich ve skutečnosti na Titanicu bylo.
Ale ani více člunů by zřejmě nezajistilo víc přeživších. Jádro problému totiž bylo ve způsobu spouštění člunů na hladinu.
Systém byl nedokonalý a pomalý