Trest smrti je dnes v celé řadě zemí již minulostí, nicméně stále existují státy, kde se běžně používá.
Elektrická křesla
Elektrická křesla se k účelu vykonání trestu smrti používala téměř výhradně ve Spojených státech amerických, kde si v minulém století získala značnou oblibu.
Prvním člověkem, který byl popraven na elektrickém křesle, byl v roce 1890 William Kemmler, který brutálně zavraždil svou manželku pomocí sekery.
Jeho poprava trvala dlouhých 8 minut, načež jeden ze dozorců následně poznamenal, že zabít ho sekerou by pro něj bylo přívětivější.
Ačkoli se jednalo o poměrně krutý způsob popravy, elektrické křeslo se v Americe používalo až do začátku tohoto tisíciletí. S námi se nyní můžete podívat na několik zajímavých, ale zároveň mrazivých faktů:
Ne vždy se usmrcení „podaří“ na poprvé
Jakmile je odsouzený připoután ke křeslu a jsou dokončeny veškeré přípravy, je vězni do těla vpraven proud o síle 500 až 2000 Voltů po dobu 30 sekund.
Lékař poté chvíli počká, aby se o rozžhavené tělo nepopálil a poté zkontroluje, zda vězni bije srdce.
Pokud ne, zapíše čas smrti. Pokud však ano, což není až tak častý případ, musí být do jeho těla puštěn další proud, než je skutečně usmrcen.
Okolo křesla to během popravy může chutně vonět
Všichni víme, že elektřina způsobují zahřívání. Na křesle je proud tak silný, že se vězňovy vnitřnosti začnou vařit.
Mnoho svědků poprav uvedlo, že při popravě elektrickým křeslem vzniká „vůně“ podobná smažení slaniny.
V některých případech se tělo vznítilo
I při popravách lidé dělají chyby, a tak se několikrát stalo, že odsouzený po prvním úderu proudem začal hořet, avšak byl stále naživu, a musel přetrpět nesnesitelnou agónii.
Někteří zastánci tohoto trestu by to mohli považovat za spravedlivost, avšak samotná ústava Spojených států stanovuje, že popravy musí být humánní.
Muž, který potřeboval dvě popravy
V roce 1945 byl 16letý Willie Francis za vraždu odsouzen k trestu smrti.
Křeslo k jeho popravě však připravoval opilý dozorce, a tak mladý muž během popravy křičel: „Sundejte to ze mě, já neumírám!“
Po této zpackané popravě se mladík odvolal k Nejvyššími soudu, nicméně ten mu nevyhověl.
O rok později byl popraven znovu, tentokrát řádně.
Elektrické křeslo vynalezl zubař
Alfred Southwick byl profesí zubař, avšak měl znalosti rovněž z oboru mechaniky. Když si jednou četl o místním opilci, který se vloupal do budovy a následně se „uškvařil“, protože sáhl na fungující transformátor, bleskl mu hlavou nápad.
Přišel tedy s návrhem elektrického křesla, které původně nezamýšlel pouze pro lidské popravy, ale také pro zvířata, které nikdo nechtěl adoptovat.
Celou dobu jsme to věděli – zubaři jsou ďáblovou pravou rukou zde na Zemi!