Zajímavosti

10 věcí, které dělali lidé v antice, ale dnes bychom je považovali za divné a nechutnéS rozvojem technologií a metod výzkumu, se dozvídáme o antice stále více a více informací. Čím více zajímavých faktů poznáváme, tím více nás tato doba fascinuje. Některé praktiky tehdejších lidí byly opravdu bizarní.

Přišly jsme 10 faktů, které vás rozhodně ohromí.

1. Ženy používaly na barvení vlasů olovo a síru.

Už od dávných dob si lidé barvily vlasy. Nedostatek znalostí z chemie a nesprávné použití některých látek však způsobilo, že se tyto kosmetické úpravy skončily opravdu špatně.

Kromě přírodních materiálů, které na barvení používali a jejichž efekt nebyl trvanlivý, sahaly Řekové a Římané na trvalé probarvení po několika chemikáliích včetně síry.

Kolem roku 1700 Italové namáčeli své dlouhé vlasy do speciálních roztoků aby na svých vlnách dosáhli zlatou barvu. Mnoho evropských dám používalo také prášek ze šafránu a síry. Afghánci věřili, že barvení vlasů různými barvami jim pomůže při bolestech hlavy.

2. Skleněné kuličky a rozdrcená pryž se používaly jako prsní implantáty.

Už od antických dob se ženy snaží vyzvednout svou krásu. A poprsí nezůstalo výjimkou. Některé ženy aplikovali na svá prsa různé tropické krémy, či jiné masti na podporu růstu. Jiné si do pokožky prsou vmasírovávali kokosový olej.

První operace prsou byla provedena v 1895Vincenzom Czerny. Tento doktor potřeboval pacientce upravit prsa poté, co jí z nich vybral nádor. Později lékaři používali různé výplňové materiály aby ženám splnili sen po větším poprsí např. skleněné kuličky, pomletá guma.

3. K léčbě se používal i zvířecí trus.

V Antike se zvířecí trus využíval při léčbě různých onemocnění. Například ženy starověkého Řecka věřili, že krokodýlí trus může zabránit početí a vkládali si ho do pochvy. Ve starověkém Egyptě si vojáci hojily rány přikládáním zvířecího trusu. Ovčí trus byl ve Skotsku využíván na planými neštovicemi a trus prasat zas na zástavu krvácení z nosu. Malá rada – nezkoušejte nic z uvedeného.

4. Lékaři vrtali lidem do hlav aby z nich vyšli zlí duchové.

Pacient na tomto obrázku nevypadá velmi dobře, že? Doktorů vždy fascinovalo lidské tělo a zvykli používat mnoho “osvědčených” metod k jeho vyléčení. Vrtání do hlav lidí byla jedna z nich. Prý pacientům takto uleví od bolesti hlavy, od křečí, či infekce. Věřili také, že mnoho nemocí bylo způsobených zlými duchy, které dřímali v lidské hlavě a tak vyvrtáním děr do ní jim pomohly zbavit se jich.

Ve středověku byly tyto praktiky zcela zakázáno. Někteří prý toto kruté léčení i přežili.

5. Rodiny si najímali na pohřby profesionální “plačíc”.

Běžný pohřeb ve starověkém Římě začal doprovodem, který kráčel po ulici. Plačící příbuzní provázely jedoucí dav. Čím více lidí bylo zúčastněných , tím váženější a uznávanější byl zemřelý. Někdy si rodiny pronajímali ženy aby plakali a udělali tak na dav dojem. Aby byl jejich bohužel uvěřitelný, ženy si zvykli škrábat líce až do krve a vytrhávat si vlasy.

Později byla tato tradice považována ze extrémní. Lidé si už víc nemohli najímat profesionální “plačíc”, protože vyvolávaly silné emoce, které nebyly ve shodě s klidným a tichým životem občana.

6. Otcové mohli legálně zabít milenců svých dcer.

Otcové měli na celou rodinu velký vliv a zejména na svobodné dcery. Měli právo jim vybrat vhodného manžela. Pravidla byla opravdu přísně a dívky nesměli mít před svatbou žádnou intimní aférku.

Otec měl právo zabít milence své dcery a dokonce i ji, pokud jejich přistihl při cizoložství. Pokud zabil pouze jednoho z nich, mohl být sám obviněn z vraždy. Římské ženy patřily i po svatbě stále do rodiny svého otce.

7. V antickém Římě mohli otcové poslat své syny do otroctví. Ale pouze 3krát.

Otec byl hlavou rodiny a měl moc nad svou manželkou, dětmi a domácností. Měl dokonce právo rozhodnout, zda si novorozeně v rodině nechá.

Také mohl poslat svého syna do otroctví. Pokud osoba, která syna koupila, ho více nepotřebovala, vrátil se do domu svého otce. Ten ho mohl prodat do otroctví pouze 3krát. Pokud to udělal i poté, byl považován za špatného rodiče. Mohl dokonce poslat člena rodiny i na smrt. Naštěstí se této krutosti dopouštěli jen pár otců.

8. Česnek používali jako těhotenský test.

Nedostatek medicínských znalostí a poznatků z anatomie lidského těla způsoboval, že lékaři nevěděli říct, proč se některým ženám daří otěhotnět a jiným ne. Jak těhotenský test používali několik přírodní metody.

V 1350 před Kristem se ženám doporučovalo aby vymočili na pšeničné zrnko. Pokud vzklíčilo, žena byla těhotná. Jiná metoda jak určit těhotenství byla strčit si stroužek česneku na noc do vagíny. Následující ráno doktor zkoušel ženin dech. Pokud v něm ucítili česnek, byla žena těhotná.

9. Ve starověkém Egyptě si lidé holili obočí na znak smutku za svými kočkami.

Lidé ve starověkém Egyptě uctívali kočky a byli to jejich oblíbené zvířata. Věřili, že nosí jejich rodinám štěstí. Bastet , bohyně domova, koček a plodnosti, byla zobrazována jako kočka nebo jako žena s hlavou kočky. Kočky byly posvátné a každý, kdo jim ublížil byl odsouzen k smrti.

Pokud v domácnosti zemřela kočka, její členové si ji uctili vyholenou svého obočí. Tělo kočky se zabalzamovalo a pohřbilo do rodinné hrobky, či na kočičí hřbitov.

Alexandr Veliký, Julius Cézar, Čingischán, Napoleon a Hitler trpěli ailurofóbiou, strachem z koček.

10. V antickém Římě byly veřejné záchodky.

Lidé v antickém Římě se o svou hygienu opravdu starali. Pravidelně navštěvovali veřejné lázně a toalety, používali houby a exfoliační čistící prostředky.

Avšak pouze ti zámožnější si mohli dovolit mít vlastní koupelnu, či záchod. Zbytek, téměř 95% populace, používal veřejné záchody vyrobené z obrovských kusů kamene nebo dřeva s vyřezanými dírami. Stále tekoucí voda z lázní odplavila odpad do kanalizace. Soukromí bylo pro Římanů neobvyklým životním aspektem.

V současnosti si takto neumíme představit žít. Který z faktů vás nejvíce zaujal?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video6 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti6 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video6 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti6 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor6 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video6 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti6 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video6 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti6 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy6 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené