Zajímavosti

10 věcí, které dělali lidé v antice, ale dnes bychom je považovali za divné a nechutnéS rozvojem technologií a metod výzkumu, se dozvídáme o antice stále více a více informací. Čím více zajímavých faktů poznáváme, tím více nás tato doba fascinuje. Některé praktiky tehdejších lidí byly opravdu bizarní.

Přišly jsme 10 faktů, které vás rozhodně ohromí.

1. Ženy používaly na barvení vlasů olovo a síru.

Už od dávných dob si lidé barvily vlasy. Nedostatek znalostí z chemie a nesprávné použití některých látek však způsobilo, že se tyto kosmetické úpravy skončily opravdu špatně.

Kromě přírodních materiálů, které na barvení používali a jejichž efekt nebyl trvanlivý, sahaly Řekové a Římané na trvalé probarvení po několika chemikáliích včetně síry.

Kolem roku 1700 Italové namáčeli své dlouhé vlasy do speciálních roztoků aby na svých vlnách dosáhli zlatou barvu. Mnoho evropských dám používalo také prášek ze šafránu a síry. Afghánci věřili, že barvení vlasů různými barvami jim pomůže při bolestech hlavy.

2. Skleněné kuličky a rozdrcená pryž se používaly jako prsní implantáty.

Už od antických dob se ženy snaží vyzvednout svou krásu. A poprsí nezůstalo výjimkou. Některé ženy aplikovali na svá prsa různé tropické krémy, či jiné masti na podporu růstu. Jiné si do pokožky prsou vmasírovávali kokosový olej.

První operace prsou byla provedena v 1895Vincenzom Czerny. Tento doktor potřeboval pacientce upravit prsa poté, co jí z nich vybral nádor. Později lékaři používali různé výplňové materiály aby ženám splnili sen po větším poprsí např. skleněné kuličky, pomletá guma.

3. K léčbě se používal i zvířecí trus.

V Antike se zvířecí trus využíval při léčbě různých onemocnění. Například ženy starověkého Řecka věřili, že krokodýlí trus může zabránit početí a vkládali si ho do pochvy. Ve starověkém Egyptě si vojáci hojily rány přikládáním zvířecího trusu. Ovčí trus byl ve Skotsku využíván na planými neštovicemi a trus prasat zas na zástavu krvácení z nosu. Malá rada – nezkoušejte nic z uvedeného.

4. Lékaři vrtali lidem do hlav aby z nich vyšli zlí duchové.

Pacient na tomto obrázku nevypadá velmi dobře, že? Doktorů vždy fascinovalo lidské tělo a zvykli používat mnoho “osvědčených” metod k jeho vyléčení. Vrtání do hlav lidí byla jedna z nich. Prý pacientům takto uleví od bolesti hlavy, od křečí, či infekce. Věřili také, že mnoho nemocí bylo způsobených zlými duchy, které dřímali v lidské hlavě a tak vyvrtáním děr do ní jim pomohly zbavit se jich.

Ve středověku byly tyto praktiky zcela zakázáno. Někteří prý toto kruté léčení i přežili.

5. Rodiny si najímali na pohřby profesionální “plačíc”.

Běžný pohřeb ve starověkém Římě začal doprovodem, který kráčel po ulici. Plačící příbuzní provázely jedoucí dav. Čím více lidí bylo zúčastněných , tím váženější a uznávanější byl zemřelý. Někdy si rodiny pronajímali ženy aby plakali a udělali tak na dav dojem. Aby byl jejich bohužel uvěřitelný, ženy si zvykli škrábat líce až do krve a vytrhávat si vlasy.

Později byla tato tradice považována ze extrémní. Lidé si už víc nemohli najímat profesionální “plačíc”, protože vyvolávaly silné emoce, které nebyly ve shodě s klidným a tichým životem občana.

6. Otcové mohli legálně zabít milenců svých dcer.

Otcové měli na celou rodinu velký vliv a zejména na svobodné dcery. Měli právo jim vybrat vhodného manžela. Pravidla byla opravdu přísně a dívky nesměli mít před svatbou žádnou intimní aférku.

Otec měl právo zabít milence své dcery a dokonce i ji, pokud jejich přistihl při cizoložství. Pokud zabil pouze jednoho z nich, mohl být sám obviněn z vraždy. Římské ženy patřily i po svatbě stále do rodiny svého otce.

7. V antickém Římě mohli otcové poslat své syny do otroctví. Ale pouze 3krát.

Otec byl hlavou rodiny a měl moc nad svou manželkou, dětmi a domácností. Měl dokonce právo rozhodnout, zda si novorozeně v rodině nechá.

Také mohl poslat svého syna do otroctví. Pokud osoba, která syna koupila, ho více nepotřebovala, vrátil se do domu svého otce. Ten ho mohl prodat do otroctví pouze 3krát. Pokud to udělal i poté, byl považován za špatného rodiče. Mohl dokonce poslat člena rodiny i na smrt. Naštěstí se této krutosti dopouštěli jen pár otců.

8. Česnek používali jako těhotenský test.

Nedostatek medicínských znalostí a poznatků z anatomie lidského těla způsoboval, že lékaři nevěděli říct, proč se některým ženám daří otěhotnět a jiným ne. Jak těhotenský test používali několik přírodní metody.

V 1350 před Kristem se ženám doporučovalo aby vymočili na pšeničné zrnko. Pokud vzklíčilo, žena byla těhotná. Jiná metoda jak určit těhotenství byla strčit si stroužek česneku na noc do vagíny. Následující ráno doktor zkoušel ženin dech. Pokud v něm ucítili česnek, byla žena těhotná.

9. Ve starověkém Egyptě si lidé holili obočí na znak smutku za svými kočkami.

Lidé ve starověkém Egyptě uctívali kočky a byli to jejich oblíbené zvířata. Věřili, že nosí jejich rodinám štěstí. Bastet , bohyně domova, koček a plodnosti, byla zobrazována jako kočka nebo jako žena s hlavou kočky. Kočky byly posvátné a každý, kdo jim ublížil byl odsouzen k smrti.

Pokud v domácnosti zemřela kočka, její členové si ji uctili vyholenou svého obočí. Tělo kočky se zabalzamovalo a pohřbilo do rodinné hrobky, či na kočičí hřbitov.

Alexandr Veliký, Julius Cézar, Čingischán, Napoleon a Hitler trpěli ailurofóbiou, strachem z koček.

10. V antickém Římě byly veřejné záchodky.

Lidé v antickém Římě se o svou hygienu opravdu starali. Pravidelně navštěvovali veřejné lázně a toalety, používali houby a exfoliační čistící prostředky.

Avšak pouze ti zámožnější si mohli dovolit mít vlastní koupelnu, či záchod. Zbytek, téměř 95% populace, používal veřejné záchody vyrobené z obrovských kusů kamene nebo dřeva s vyřezanými dírami. Stále tekoucí voda z lázní odplavila odpad do kanalizace. Soukromí bylo pro Římanů neobvyklým životním aspektem.

V současnosti si takto neumíme představit žít. Který z faktů vás nejvíce zaujal?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bizardní

Máte rádi McDonald? Až uvidíte TOTO, už nikdy si ho nedáte…

Stává se, že každý z nás navštíví McDonald’s, objedná si něco kalorického a všechno je v pořádku, nic špatného se nestalo 🙂 Problém však nastane, když začneme pravidelně jíst v McDonald’s. Bohužel toto číslo každým rokem roste (nejoblíbenější je u dětí školního věku, což je děsivé). Vědci však přišli se zajímavým experimentem. Možná je to on, kdo odrazuje mladé lidi od konzumace nezdravého jídla od rychlého občerstvení.

Je dobře známo, že častá konzumace nezdravých potravin od společnosti McDonald’s vede k přibývání na váze a ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění. Vědci z University of Nottingham objevili, co se děje s tělem s konzumovaným cheeseburgerem.

Polovina cheeseburgeru byla ponořena do solného roztoku po dobu 3,5 hodiny. Je nutné si uvědomit, že naše tělo potřebuje hodně času na trávení jídla. Nejrychleji zvládne ovoce a zeleninu. Například ovocný salát tělo stráví za půl hodiny. Jak dlouho náš žaludek bojuje s nezdravým jídlem?

Až neuvěřitelné 3 dny! Pohled také není nejatraktivnější. Pamatujte, že jste to, co jíte!

Chcete-li, klikněte na odkaz pod fotografií a podívejte se na celé video.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Hlavní epidemilog WHO varuje: Celému světu hrozí katastrofický scénář, lidstvo se ocitne na prahu selhání

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je svět na pokraji katastrofického morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje zejména na skutečnost, že distribuce vakcíny covid-19 je nerovnoměrná a dosud k ní přistupovaly hlavně bohatší země, které mohou platit více. Příkladem je Izrael, který zajistil preferenční dodávky vakcín od společnosti Pfizer, pravděpodobně jen proto, že platí třikrát tolik jako jiné země.

Podle šéfa WHO je spravedlivost distribuce vakcín v současné době vystavena velkému riziku, když má příští měsíc začít dodávat vakcíny do chudších zemí v rámci programu WHO Covax. V loňském roce bylo podepsáno 44 dvoustranných dohod o nákupu vakcín a letos jich je nejméně dvanáct. „Přesně tak může snížit dodávky společnosti Covax a vytvořit přesně ten scénář, proti kterému byl navržen,“ řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Účelem této iniciativy bylo zabránit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovaným postupům, chaosu na trhu s vakcínami a prodlužování ekonomických a sociálních problémů spojených s epidemií. Protože v každém případě se některé země řídí stylem, který je staví na první místo, obzvláště jsou ohroženy nejchudší a nejzranitelnější skupiny. „Nakonec toto chování pandemii pouze prodlouží,“ vysvětlil šéf WHO.

Celosvětová revize dostupných vakcín začala poté, co vyšlo najevo, že koronavirus významně mutoval, a objevily se varianty, které byly výrazně nakažlivější. Hovoří se také o jihoafrické mutaci, která může být ještě smrtelnější. V současné době je očkována pouze v bohatší části světa nebo v zemích, které vyvinuly vlastní vakcínu, jako je Indie nebo Čína.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velmi vzácné bankovky v hodnotě 2000 Kč jsou stále v oběhu. Cena za ně se razantně změnila

V oběhu je stále relativně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2 000 Kč. Některé z nich lze jednoduše zastrčit do peněženky a ve finále získají mnohonásobek jejich skutečné hodnoty. S novým rokem se ale jejich cena změnila, uvedl numismatik Roman Veselý. “Lidé k nám často přicházejí s představou astronomické částky pro tuto bankovku. Realita v novém roce je taková, že ji už kupujeme za méně peněz,” upřesnil.

Každý by nepochybně chtěl vydělat peníze tím, že by nevědomky nosil vzácnou bankovku, která má mnohem vyšší cenu než její počet.

„Jedná se o dva tisíce korun platné série E, která byla vytištěna pouze v omezeném počtu listů. Tyto bankovky byly pouze 12 500 kusů a všechny mají označení E a dvě číslice. Mají také tři nuly, poté jednu, dvě nebo tři čísla. méně než 12 500 kusů, “upřesnil Roman Veselý z AUREA Numismatics.

Paradoxně na začátku prosince loňského roku jich bylo v oběhu přibližně 12 500. „Nyní je jich méně. Čas od času na ně narazíme, ale hodnota se snížila. Na bankovce se ale dá slušně vydělat.

Složité je, že vypadá shodně se standardní 2 000 dolarovou bankovkou, která má řady E 01 až E 23 a poslední tři číslice nedosahují čísla vyššího než 500.

Pokud najdeme takto označené dva tisíce korun, je to opravdu cenný úlovek. “Je to vzácné, protože takových pár tisíc korun není. Ostatní jsou vytištěny za milionové náklady. Pro srovnání samozřejmě banka mlčí o tom, odkud pocházejí. Nikdo vlastně neví a Česká národní banka je o tomto tématu mlčí, “dodal Roman Veselý

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zdraví44 minutami před

Zregenerovat imunitní systém po chemoterapii dokáže jediná věc

Jde o terapuetický systém na kompletní obnovu, o kterém se začalo v současnosti hodně mluvit, ale vůbec to není nová...

Zdraví24 hodinami před

Postrach farmaceutů: 4 lžíce tohoto a sbohem vysoký krevní tlak i ucpané artérie

Recept, který vám dnes prozradíme, obsahuje 3 neskutečně silné přírodní ingredience s úžasnými léčivými účinky. Pomocí něj budete schopni bojovat...

Zdraví24 hodinami před

Jak uvolnit ucpané dutiny pouze s pomocí vašich prstů

Nebaví vás trápení s ucpaným nosem během rýmy nebo nachlazení? V tomto článku vám prozradíme jednoduchý způsob, jak provést uvolnění...

Zdraví1 dnem před

Nejlepší přírodní antibiotikum: Vyléčí každou infekci a zabije všechny parazity

Mnozí experti na zdraví z celého světa souhlasí, že jde o nejsilnější přírodní antibiotikum, jaké si můžete sami doma připravit....

Zdraví1 dnem před

Tato rostlina zabíjí 14 druhů rakoviny a 13 typů infekce. Proč ji lékaři nepředepisují?

Mezi léčivých bylin je tato na samém vrcholu pyramidy. Je účinná nejen na potlačování infekcí, ale její aktivní látky dokáží...

Celebrity2 dny před

Reakce prince Harryho na holčičku, která mu kradla popcorn, nemá chybu! Nádherné!

Mnozí mají po tomto videu dojem, že je princ Harry dokonalým otcem … Princ se objevil na stadionu v Torontu....

Bizardní2 dny před

Máte rádi McDonald? Až uvidíte TOTO, už nikdy si ho nedáte…

Stává se, že každý z nás navštíví McDonald’s, objedná si něco kalorického a všechno je v pořádku, nic špatného se...

Zajímavosti2 dny před

Hlavní epidemilog WHO varuje: Celému světu hrozí katastrofický scénář, lidstvo se ocitne na prahu selhání

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je svět na pokraji katastrofického morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje zejména na skutečnost, že...

Zajímavosti2 dny před

Velmi vzácné bankovky v hodnotě 2000 Kč jsou stále v oběhu. Cena za ně se razantně změnila

V oběhu je stále relativně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2 000 Kč. Některé z nich lze jednoduše zastrčit...

Celebrity2 dny před

Rodina má velký strach o Dalibora Jandu: Slavný zpěvák leží v nemocnici ve vážném stavu

Zpěvák Dalibor Janda byl hospitalizován ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze, kde leží ve vážném stavu na koronární...

Oblíbené