Zajímavosti

10 věcí, které dělali lidé v antice, ale dnes bychom je považovali za divné a nechutnéS rozvojem technologií a metod výzkumu, se dozvídáme o antice stále více a více informací. Čím více zajímavých faktů poznáváme, tím více nás tato doba fascinuje. Některé praktiky tehdejších lidí byly opravdu bizarní.

Přišly jsme 10 faktů, které vás rozhodně ohromí.

1. Ženy používaly na barvení vlasů olovo a síru.

Už od dávných dob si lidé barvily vlasy. Nedostatek znalostí z chemie a nesprávné použití některých látek však způsobilo, že se tyto kosmetické úpravy skončily opravdu špatně.

Kromě přírodních materiálů, které na barvení používali a jejichž efekt nebyl trvanlivý, sahaly Řekové a Římané na trvalé probarvení po několika chemikáliích včetně síry.

Kolem roku 1700 Italové namáčeli své dlouhé vlasy do speciálních roztoků aby na svých vlnách dosáhli zlatou barvu. Mnoho evropských dám používalo také prášek ze šafránu a síry. Afghánci věřili, že barvení vlasů různými barvami jim pomůže při bolestech hlavy.

2. Skleněné kuličky a rozdrcená pryž se používaly jako prsní implantáty.

Už od antických dob se ženy snaží vyzvednout svou krásu. A poprsí nezůstalo výjimkou. Některé ženy aplikovali na svá prsa různé tropické krémy, či jiné masti na podporu růstu. Jiné si do pokožky prsou vmasírovávali kokosový olej.

První operace prsou byla provedena v 1895Vincenzom Czerny. Tento doktor potřeboval pacientce upravit prsa poté, co jí z nich vybral nádor. Později lékaři používali různé výplňové materiály aby ženám splnili sen po větším poprsí např. skleněné kuličky, pomletá guma.

3. K léčbě se používal i zvířecí trus.

V Antike se zvířecí trus využíval při léčbě různých onemocnění. Například ženy starověkého Řecka věřili, že krokodýlí trus může zabránit početí a vkládali si ho do pochvy. Ve starověkém Egyptě si vojáci hojily rány přikládáním zvířecího trusu. Ovčí trus byl ve Skotsku využíván na planými neštovicemi a trus prasat zas na zástavu krvácení z nosu. Malá rada – nezkoušejte nic z uvedeného.

4. Lékaři vrtali lidem do hlav aby z nich vyšli zlí duchové.

Pacient na tomto obrázku nevypadá velmi dobře, že? Doktorů vždy fascinovalo lidské tělo a zvykli používat mnoho “osvědčených” metod k jeho vyléčení. Vrtání do hlav lidí byla jedna z nich. Prý pacientům takto uleví od bolesti hlavy, od křečí, či infekce. Věřili také, že mnoho nemocí bylo způsobených zlými duchy, které dřímali v lidské hlavě a tak vyvrtáním děr do ní jim pomohly zbavit se jich.

Ve středověku byly tyto praktiky zcela zakázáno. Někteří prý toto kruté léčení i přežili.

5. Rodiny si najímali na pohřby profesionální “plačíc”.

Běžný pohřeb ve starověkém Římě začal doprovodem, který kráčel po ulici. Plačící příbuzní provázely jedoucí dav. Čím více lidí bylo zúčastněných , tím váženější a uznávanější byl zemřelý. Někdy si rodiny pronajímali ženy aby plakali a udělali tak na dav dojem. Aby byl jejich bohužel uvěřitelný, ženy si zvykli škrábat líce až do krve a vytrhávat si vlasy.

Později byla tato tradice považována ze extrémní. Lidé si už víc nemohli najímat profesionální “plačíc”, protože vyvolávaly silné emoce, které nebyly ve shodě s klidným a tichým životem občana.

6. Otcové mohli legálně zabít milenců svých dcer.

Otcové měli na celou rodinu velký vliv a zejména na svobodné dcery. Měli právo jim vybrat vhodného manžela. Pravidla byla opravdu přísně a dívky nesměli mít před svatbou žádnou intimní aférku.

Otec měl právo zabít milence své dcery a dokonce i ji, pokud jejich přistihl při cizoložství. Pokud zabil pouze jednoho z nich, mohl být sám obviněn z vraždy. Římské ženy patřily i po svatbě stále do rodiny svého otce.

7. V antickém Římě mohli otcové poslat své syny do otroctví. Ale pouze 3krát.

Otec byl hlavou rodiny a měl moc nad svou manželkou, dětmi a domácností. Měl dokonce právo rozhodnout, zda si novorozeně v rodině nechá.

Také mohl poslat svého syna do otroctví. Pokud osoba, která syna koupila, ho více nepotřebovala, vrátil se do domu svého otce. Ten ho mohl prodat do otroctví pouze 3krát. Pokud to udělal i poté, byl považován za špatného rodiče. Mohl dokonce poslat člena rodiny i na smrt. Naštěstí se této krutosti dopouštěli jen pár otců.

8. Česnek používali jako těhotenský test.

Nedostatek medicínských znalostí a poznatků z anatomie lidského těla způsoboval, že lékaři nevěděli říct, proč se některým ženám daří otěhotnět a jiným ne. Jak těhotenský test používali několik přírodní metody.

V 1350 před Kristem se ženám doporučovalo aby vymočili na pšeničné zrnko. Pokud vzklíčilo, žena byla těhotná. Jiná metoda jak určit těhotenství byla strčit si stroužek česneku na noc do vagíny. Následující ráno doktor zkoušel ženin dech. Pokud v něm ucítili česnek, byla žena těhotná.

9. Ve starověkém Egyptě si lidé holili obočí na znak smutku za svými kočkami.

Lidé ve starověkém Egyptě uctívali kočky a byli to jejich oblíbené zvířata. Věřili, že nosí jejich rodinám štěstí. Bastet , bohyně domova, koček a plodnosti, byla zobrazována jako kočka nebo jako žena s hlavou kočky. Kočky byly posvátné a každý, kdo jim ublížil byl odsouzen k smrti.

Pokud v domácnosti zemřela kočka, její členové si ji uctili vyholenou svého obočí. Tělo kočky se zabalzamovalo a pohřbilo do rodinné hrobky, či na kočičí hřbitov.

Alexandr Veliký, Julius Cézar, Čingischán, Napoleon a Hitler trpěli ailurofóbiou, strachem z koček.

10. V antickém Římě byly veřejné záchodky.

Lidé v antickém Římě se o svou hygienu opravdu starali. Pravidelně navštěvovali veřejné lázně a toalety, používali houby a exfoliační čistící prostředky.

Avšak pouze ti zámožnější si mohli dovolit mít vlastní koupelnu, či záchod. Zbytek, téměř 95% populace, používal veřejné záchody vyrobené z obrovských kusů kamene nebo dřeva s vyřezanými dírami. Stále tekoucí voda z lázní odplavila odpad do kanalizace. Soukromí bylo pro Římanů neobvyklým životním aspektem.

V současnosti si takto neumíme představit žít. Který z faktů vás nejvíce zaujal?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem.

Začalo to dárkem. S obyčejným vánočním dárkem.

Tyler našel krabici na boty, zabalil ji do papíru a vložil dárek, pohlednici a fotografii. Nevěděl, kdo dostane jeho krabici. Chlapec ji jednoduše vzal pryč a bezpečně na ni zapomněl. Jak můžete uhodnout, dárek dostal dívka na fotografii vlevo. Jmenuje se Joana Marchand a pochází z Filipín.

Je to už 11 let. Jednoho dne dostal Tyler oznámení na sociální síti – přátelé mu chtěli přidat dívku. Mladý muž žádost nejprve zamítl. Dívka však svůj požadavek zopakovala. Tyler se tehdy rozhodl, že tato dívka s ním jednou možná studovala, a tak žádost přijal.

Po chvíli dostal Tyler od dívky první zprávu. Napsala, že měla Tylerovu fotografii dítěte a dárek, který několik let pečlivě schovávala. Když mladík viděl fotografii, okamžitě pochopil, o co jde. Začal se s dívkou stýkat. Trvalo to tedy několik měsíců. Tyler a Joana si začali uvědomovat, že je spojuje skutečné a upřímné přátelství. V jednu chvíli Joana pozvala Tylera na návštěvu a ten, kdo sbíral věci, šel na Filipíny.

Když mladík viděl Joanu naživu, okamžitě si uvědomil, že je zamilovaný. Setkal se s dívčinými rodiči a přáteli, poté představil Joan svým příbuzným.

Stále komunikovali, telefonovali, ale vztah byl jiný. Při příštím příjezdu na Filipíny požádal dívku o ruku. Svatba se konala v roce 2014.

Tyler připouští, že si neumí představit, co by se stalo, kdyby se akce nezúčastnil, poslal tento dárek, odmítl nabídku od Joe a konečně by ji neviděl. Všechno by dopadlo jinak. Prostě by nepotkal lásku svého života. Tyler si je dnes jistý: když uděláte malý dobrý skutek, bude vám lépe. Dobré se vždy vrátí a to je pravda.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí …

,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá svou ženu, uzavírá kruh. Jeho a její kruh. Je to kruh něhy, tepla a ochrany. Ženu umístí přímo do středu vášnivého kruhu.

Tímto neúmyslně poukazuje, že v tomto konkrétním okamžiku je právě ona středem vesmíru. Muž drží ženu ticho. Žena zůstává ticho. Cítí teplo, teplo které proudí z jeho teplých a klidných rukou. ”

,, Když muž objímá ženu, ona se cítí jako kdyby měla křídla a mohla létat. Tento kruh lásky je klidný a útulný. Tato tichá něha ji rozpustí jako kostky cukru v šálku čaje. Když je právě v centru jeho tlejícího kruhu? ”

,, Co cítí? Když je v této chvíli? ”

“Je ženou či dívkou? Cítí se milující či milovanou? Něžná pokrývka ticha překryla ženské ramena a zakryly její myšlenky před mužem …. nebo právě naopak, v tomto kruhu je všechno odkryté?

Koneckonců on ji jen drží, chrání ji od vnějšího světa, který je studený a osamělý. No v jeho náručí je teplo a pohodlně.

Tyto ruce jsou její ochranou a pohodlím. Právě toto je vše co žena nevědomky hledá, čeká a v co doufá … ”

Objímejte svou ženu častěji. Umístěte ji do středu kruhu. Važte si ji, ukažte jí jaká něžná a smyslná vaše láska může být. Jen po lásce ona touží tak jako i vy.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku.

Například ta, kterou vám dnes ukážeme, je velmi nebezpečná a raději byste ji neměli používat.

Prodlužovačky jsou velmi praktické a dokážou pomoci v domácnosti téměř každému.
To však nemění nic na tom, že bychom měli vědět, jak je dobře používať.Inak může dojít k tragédii.

Hasiči nyní varují a tvrdí, že byste si měli dát pořádně pozor na to, co do prodlužovačky zapojujete. Klasická prodlužovačka na šest vstupů umí udělat více škody než užitku, pokud ji používáte špatně.

“Vasabladet” tvrdí, že prodlužovačka dokáže zajistit energii pro 57 laptopů, 4 kávovary, ale pouze 2 fény.

Z testu vyplynulo, že jen pět procent z 226 lamp a lampiček, kterými si Evropané běžně vybavují domovy či kanceláře, nevykazovalo žádné nedostatky. Testované lampy měly řadu technických nedostatků, jako je například špatné uzemnění. Často nenesly označení EC, které znamená, že výrobek splňuje evropské normy.

Prodlužovačky se v posledních letech staly běžnou součástí domácností v EU, a tak se autoři testu zaměřili i na ně. Zjistili, že 58 procent z 210 výrobků je natolik nebezpečných, že by měly být staženy z trhu. Ve výsledku testem prošla průměrně jen jedna prodlužovačka ze šesti. Nejčastějším nedostatkem byl špatný tvar a rozměry zásuvek a zástrček. Prodlužovačky byly rovněž často nekvalitní pokud jde o výdrž materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Do testu prodlužovaček se zapojila Slovenská republika, Česká republika, Německo, Dánsko, Španělsko, Polsko a Švédsko.

“Doporučením je kupovat prověřené výrobky u známých výrobců,” vzkázala spotřebitelům mluvčí Evropské komise Helen Kearnsová.

Dávejte proto velký pozor na to, co připojíte dříve, než dojde k tragédii. Taková chyba vás může stát střechu nad hlavou.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti2 týdny před

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem. Začalo to dárkem. S...

Celebrity2 týdny před

Poslední chvilky se budou konat v pražském Rudolfinu: Rozhodnutí, které nikdo nečekal vdovy Jiřího Menzela

Oscarový režisér Jiří Menzel zemřel 5. září a jeho vdova Olga již má plán pohřbu známého režiséra. Tímto rozhodnutím všechny...

Politika3 týdny před

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho...

Zajímavosti4 týdny před

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí … ,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá...

Zajímavosti4 týdny před

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku. Například ta, kterou vám dnes...

Zajímavosti4 týdny před

Uvařte jablko s bobkovým listem a nepotřebujete léky z lékárny: Fantastická přírodní medicína pro celkové zdraví!

Jablko a bobkový list. Dvě suroviny, které se běžně používají v kuchyni a mnozí ani netuší, jakou mají spolu léčivou...

Zajímavosti4 týdny před

Velký objev: Tento repelent proti komárům obsahuje látky, které chrání před koronavirem!

Látka, kterou obsahuje tento repelent proti komárům ničí covid-19. Potvrdila to studie Armádní laboratoře v Británii, jejíž předběžné závěry ve...

Zajímavosti4 týdny před

Touto metodou se dá vyléčit jakákoliv rakovina do 3 minut. Vše, co potřebujete udělat, je toto

Tato výjimečná teorie byla poprvé prezentována Gregg Branden, americkým autorem známým svými teoriemi ohledně léčby rakoviny. Tvrdí, že existuje něco,...

Zajímavosti4 týdny před

Víte co skrývá tato kapsička? Plní jednu velmi důležitou funkci. Mnoho žen o tom nemá ani ponětí!

Používání tohoto spodního prádla se datuje do šestnáctého století, kdy jej však nosili jen prostitutky a dále staré a nemocné...

Video1 měsícem před

Video, které obletělo celý svět. Toto je ten nejlepší svatební tanec jaký jste kdy viděli!

Na své svatbě nemůžete netancovať- tak říká tradice. Navíc se jedná o irskou svatbu, která se neobejde bez irského tance....

Oblíbené