S rozvojem technologií a metod výzkumu, se dozvídáme o antice stále více a více informací. Čím více zajímavých faktů poznáváme, tím více nás tato doba fascinuje. Některé praktiky tehdejších lidí byly opravdu bizarní.
Přišly jsme 10 faktů, které vás rozhodně ohromí.
1. Ženy používaly na barvení vlasů olovo a síru
Už od dávných dob si lidé barvily vlasy. Nedostatek znalostí z chemie a nesprávné použití některých látek však způsobilo, že se tyto kosmetické úpravy skončily opravdu špatně.
Kromě přírodních materiálů, které na barvení používali a jejichž efekt nebyl trvanlivý, sahaly Řekové a Římané na trvalé probarvení po několika chemikáliích včetně síry.
Kolem roku 1700 Italové namáčeli své dlouhé vlasy do speciálních roztoků aby na svých vlnách dosáhli zlatou barvu. Mnoho evropských dám používalo také prášek ze šafránu a síry. Afghánci věřili, že barvení vlasů různými barvami jim pomůže při bolestech hlavy.
2. Skleněné kuličky a rozdrcená pryž se používaly jako prsní implantáty
Už od antických dob se ženy snaží vyzvednout svou krásu. A poprsí nezůstalo výjimkou. Některé ženy aplikovali na svá prsa různé tropické krémy, či jiné masti na podporu růstu.
Jiné si do pokožky prsou vmasírovávali kokosový olej.
První operace prsou byla provedena v 1895Vincenzom Czerny.
Tento doktor potřeboval pacientce upravit prsa poté, co jí z nich vybral nádor. Později lékaři používali různé výplňové materiály aby ženám splnili sen po větším poprsí např. skleněné kuličky, pomletá guma.
3. K léčbě se používal i zvířecí trus
V Antike se zvířecí trus využíval při léčbě různých onemocnění. Například ženy starověkého Řecka věřili, že krokodýlí trus může zabránit početí a vkládali si ho do pochvy.
Ve starověkém Egyptě si vojáci hojily rány přikládáním zvířecího trusu.
Ovčí trus byl ve Skotsku využíván na planými neštovicemi a trus prasat zas na zástavu krvácení z nosu. Malá rada – nezkoušejte nic z uvedeného.
4. Lékaři vrtali lidem do hlav aby z nich vyšli zlí duchové
Pacient na tomto obrázku nevypadá velmi dobře, že? Doktorů vždy fascinovalo lidské tělo a zvykli používat mnoho “osvědčených” metod k jeho vyléčení. Vrtání do hlav lidí byla jedna z nich.
Prý pacientům takto uleví od bolesti hlavy, od křečí, či infekce. Věřili také, že mnoho nemocí bylo způsobených zlými duchy, které dřímali v lidské hlavě a tak vyvrtáním děr do ní jim pomohly zbavit se jich.
Ve středověku byly tyto praktiky zcela zakázáno. Někteří prý toto kruté léčení i přežili.
5. Rodiny si najímali na pohřby profesionální “plačíc”
Běžný pohřeb ve starověkém Římě začal doprovodem, který kráčel po ulici.
Plačící příbuzní provázely jedoucí dav. Čím více lidí bylo zúčastněných , tím váženější a uznávanější byl zemřelý. Někdy si rodiny pronajímali ženy aby plakali a udělali tak na dav dojem. Aby byl jejich bohužel uvěřitelný, ženy si zvykli škrábat líce až do krve a vytrhávat si vlasy.
Později byla tato tradice považována ze extrémní.
Lidé si už víc nemohli najímat profesionální “plačíc”, protože vyvolávaly silné emoce, které nebyly ve shodě s klidným a tichým životem občana.
6. Otcové mohli legálně zabít milenců svých dcer
Otcové měli na celou rodinu velký vliv a zejména na svobodné dcery. Měli právo jim vybrat vhodného manžela.
Pravidla byla opravdu přísně a dívky nesměli mít před svatbou žádnou intimní aférku.
Otec měl právo zabít milence své dcery a dokonce i ji, pokud jejich přistihl při cizoložství.
Pokud zabil pouze jednoho z nich, mohl být sám obviněn z vraždy. Římské ženy patřily i po svatbě stále do rodiny svého otce.
7. V antickém Římě mohli otcové poslat své syny do otroctví. Ale pouze 3krát
Otec byl hlavou rodiny a měl moc nad svou manželkou, dětmi a domácností. Měl dokonce právo rozhodnout, zda si novorozeně v rodině nechá.
Také mohl poslat svého syna do otroctví. Pokud osoba, která syna koupila, ho více nepotřebovala, vrátil se do domu svého otce. Ten ho mohl prodat do otroctví pouze 3krát.
Pokud to udělal i poté, byl považován za špatného rodiče. Mohl dokonce poslat člena rodiny i na smrt. Naštěstí se této krutosti dopouštěli jen pár otců.
8. Česnek používali jako těhotenský test
Nedostatek medicínských znalostí a poznatků z anatomie lidského těla způsoboval, že lékaři nevěděli říct, proč se některým ženám daří otěhotnět a jiným ne.
Jak těhotenský test používali několik přírodní metody.
V 1350 před Kristem se ženám doporučovalo aby vymočili na pšeničné zrnko.
Pokud vzklíčilo, žena byla těhotná. Jiná metoda jak určit těhotenství byla strčit si stroužek česneku na noc do vagíny. Následující ráno doktor zkoušel ženin dech. Pokud v něm ucítili česnek, byla žena těhotná.
9. Ve starověkém Egyptě si lidé holili obočí na znak smutku za svými kočkami
Lidé ve starověkém Egyptě uctívali kočky a byli to jejich oblíbené zvířata. Věřili, že nosí jejich rodinám štěstí. Bastet , bohyně domova, koček a plodnosti, byla zobrazována jako kočka nebo jako žena s hlavou kočky.
Kočky byly posvátné a každý, kdo jim ublížil byl odsouzen k smrti.
Pokud v domácnosti zemřela kočka, její členové si ji uctili vyholenou svého obočí. Tělo kočky se zabalzamovalo a pohřbilo do rodinné hrobky, či na kočičí hřbitov.
Alexandr Veliký, Julius Cézar, Čingischán, Napoleon a Hitler trpěli ailurofóbiou, strachem z koček.
10. V antickém Římě byly veřejné záchodky
Lidé v antickém Římě se o svou hygienu opravdu starali. Pravidelně navštěvovali veřejné lázně a toalety, používali houby a exfoliační čistící prostředky.
Avšak pouze ti zámožnější si mohli dovolit mít vlastní koupelnu, či záchod. Zbytek, téměř 95% populace, používal veřejné záchody vyrobené z obrovských kusů kamene nebo dřeva s vyřezanými dírami. Stále tekoucí voda z lázní odplavila odpad do kanalizace. Soukromí bylo pro Římanů neobvyklým životním aspektem.
V současnosti si takto neumíme představit žít. Který z faktů vás nejvíce zaujal?