Zdraví

10 cvičení na nápravu poškození páteře způsobeného sezenímPodle studie, zveřejněné v časopise American Journal of Epidemiology , tráví průměrný člověk více než polovinu svého dne činnostmi vyžadujícími si sezení (sledování televize, dojíždění do práce a z ní, sezení u počítače, atd.)

Podle vědecké zprávy Současný výpočet kardiovaskulárních rizik , publikované v lékařském časopise, příliš mnoho sezení může být stejně škodlivé jako pasivní kouření.

Některé studie dokazují vztah mezi příliš dlouhé sezením a vyššími mírami chronických onemocnění, jako jsou cukrovka 2. typu, onemocnění ledvin a choroba srdeční. Příliš mnoho sezení se dokonce spojuje s brzkou smrtí.

Kromě toho vám také může poškodit záda a souvisí také s chronickou bolestí zad a špatným držením těla.

Škodlivým účinkem sezení můžete předejít pravidelným prováděním následujících 10 protahovacích cvičení. Těchto 10 jógových cviků vám pomůže zlepšit sílu a pružnost a předcházet bolesti v zádech a kolenou.

Proč jógový strečink napravuje škody z dlouhého sezení

Jóga vznikla v Indii a cvičí se již celá tisíciletí. Toto staré cvičení mysli a těla se stalo součástí naší moderní doby a je symbolem klidu a zdraví.

Podle studie Jóga v Americe z roku 2012 cvičí dnes v Americe jógu více než 20 milionů Američanů (každý 15. obyvatel). U nás na Slovensku je to zatím méně, ale nebylo by na škodu to změnit.

O józe bylo publikováno mnoho studií, které naznačují, že je účinným způsobem ke zvýšení fyzické aktivity, zejména síly, pružnosti, dýchání a rovnováhy a také na snížení stresu a zlepšení duševních schopností.

Podle webové stránky HNS existují dokonce důkazy, že pravidelné cvičení jógy je prospěšné pro lidi s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a různými bolestmi.

Hlavními složkami jógy jsou série pohybů (pozic), určených ke zlepšení síly a pružnosti, a jejich cílem je sjednocení mysli, těla a ducha.

Pokud jste tedy zatím jógu necvičili nebo ji necvičíte pravidelně, určitě ji vyzkoušejte. Po chvíli se budete cítit mnohem klidnější, zdravější a budete si více uvědomovat držení a pohyb svého těla.

Uvádíme deset jógových pozic, které si můžete vyzkoušet doma:

1. Židle

Tato pozice zlepšuje držení těla, natahuje páteř a posiluje přední část stehen.

Postavte se na podlahu s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Zvedněte ruce vzhůru tak, aby byly obráceny dlaněmi k sobě. Pokrčte nohy v kolenou a zadek posuňte dozadu, jako byste si sedali na židli.

Vtáhněte břicho a kostrč tak, abyste měli rovná záda. Celou svoji váhu přeneste na paty a dávejte pozor, aby vám kolena nepřečnívaly přes palce na nohách.

Držte asi minutu a zhluboka dýchejte.

2. Bojovník II

Tato pozice pomáhá posílit svaly středu těla a natahuje ruce, nohy a hruď. Postavte se na podlahu s doširoka rozkročenýma nohama.

Vytočte chodidla doprava – vaše pravé chodidlo směřuje dopředu a levé chodidlo doleva (viz obrázek).

Zvedněte paže souběžně s podlahou ve výšce ramen tak, abyste pravou ruku měli přímo před sebou a levou přímo za sebou. Dlaně směřují dolů.

Nyní ohněte pravou nohu v úhlu 90 stupňů. Břicho držte vtažené a zhluboka dýchejte.

V pozici vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a potom opakujte na druhou stranu.

3. Pes tváří dolů

Tato pozice vám posiluje horní část těla a zlepšuje oběh. Také natahuje páteř a svaly na nohách.

Položte na podlahu ruce a chodidla na šířku ramen od sebe. Pak se silně odtlačte rukama a zvedněte kolena tak, abyste měli natažené nohy.

Pokud kolena narovnat nedokážete, můžete je nechat zlehka ohnuté. Přejděte po rukách dopředu (nepřepínejte lokty!) A chodidly dozadu, abyste pozici prodloužili (viz obrázek).

Paty tlačte dolů k podlaze (možná se podlahy nedotýkají) a tlačte dozadu stehna. Hlavu a krk byste měli mít uvolněné. Zhluboka dýchejte a vydržte v této pozici asi minutu.

4. Dřep pozice

Tato pozice vám natahuje oblast křížů, vnitřní část stehen, kyčle a kotníky. Postavte se na podlahu s nohama na šířku ramen a palce na nohách vytočte ven.

Dlaně držte spojené před sebou jako při modlitbě. Ohněte kolena a posaďte se do hlubokého dřepu. Lokty jemně tlačte do vnitřní strany stehen a zároveň otevírejte hruď (viz obrázek).

Vydržte asi minutu.

5. Pozice desky (plank)

Tato pozice posiluje horní část vašeho těla, přičemž využívá pouze vaši hmotnost. V lehu na podlaze zatlačte dlaněmi a vysuňte dopředu hruď. Vaše ramena jsou přímo nad rukama.

Tlačte paty dozadu (chodidla by měly být na šířku ramen) a krk s hlavou táhněte dopředu, aby vaše tělo tvořilo rovnou čáru (viz obrázek).

Břicho držte zpevněné a bedra zvednuté, přičemž paty táhnete dozadu.

V uvedené pozici vydržte asi minutu.

6. Pozice člunu

Tato pozice posiluje svaly středu těla. Posaďte se na podlahu se ohnutými koleny a chodidly na podlaze.

Lehce se zakloňte dozadu, ohněte kolena a zvedněte chodidla z podlahy tak, aby s ní svíraly úhel 45 stupňů. Narovnejte ruce před sebe tak, aby směřovaly dlaněmi k sobě.

Potom začněte natahovat nohy. Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a pomalu položte dolů. Opakujte několikrát.

7. Pozice mostu

Tato pozice vám natahuje bedra, posiluje svaly horní části nohou (harmstringy) a zadku.

Lehněte si na záda a ruce, obrácené dlaněmi dolů, položte podél těla. Ohněte nohy tak, abyste chodidla měli položené na podlaze na šířku ramen.

Vaše kolena by měly být v jedné linii s palci na nohách. Zvedněte boky a záda tak, abyste o podlahu opírali jen spodní částí lopatek.

V této pozici vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů. Spusťte boky dolů a několikrát opakujte.

8. Pozice polovičního pana ryb

Tato pozice natahuje bedra, ramena a páteř. Posaďte se na podlahu s nohama nataženýma před sebe. Nyní ohněte levé koleno a levé chodidlo položte z vnější strany pravého stehna, jak vidíte na obrázku.

Ohněte pravou ruku a pravým loktem tlačte do vnější strany levého kolene. Vaše páteř je nyní vykroucením a vy hledíte na stěnu za sebou.

Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

Ohněte pravou ruku a pravým loktem tlačte do vnější strany levého kolene. Vaše páteř je nyní vykroucením a vy hledíte na stěnu za sebou.

Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

9. Pozice kobylky

Tato pozice vám natahuje a narovnává páteř a oblast křížů. Lehněte si na podlahu obličejem dolů.

Zvedněte nohy z podlahy, přičemž jejich tisknete k sobě. Nyní zvedněte dozadu ruce a zvedejte hruď.

Tuto pozici držte asi minutu.

10. Pozice dítěte

Tato pozice otevírá a natahuje bedra, čtyřhlavé svaly stehen a kříže. Klekněte si na podlahu, přičemž sedíte na patách, kolena máte od sebe na šířku ramen a horní část těla mezi stehny.

Vaše čelo se dotýká země. Ruce položte přímo před sebe. zavřete oči a zhluboka dýchejte. V této pozici zůstaňte alespoň minutu.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdraví

Toto prozradí tvar vaší stolice o vašem zdraví! Dokáže odhalit i závažné nemoci

Trávicí trakt obsahuje více bakteriálních buněk, jako zbytek našeho těla. V důsledku toho je důležité, aby naše střeva fungovaly dobře , vstřebávaly všechny potřebné živiny a aby také izolovali jakékoli potraviny, chemikálie či choroboplodné zárodky, které mohou našemu tělu uškodit.

Analýza stolice dokáže hodně prozradit o vašem zdraví. I když to může znít nechutně, pohled do záchodové mísy po velké potřebě vám může pomoci předejít vážným onemocněním. Je třeba sledovat abnormální zabarvení a tvar stolice, abyste mohli včas odhalit nemoci, které vyžadují naléhavý léčbu. Zde je 12 věcí, které byste si měli všímat.

tvar stolice

Na rozlišení typů stolice a určení, které z nich jsou normální, vytvořili vědci z Bristol Royal Infirmary přehled, který popisuje 7 druhů výkalů a co znamenají.

1. Malé pevné kusy připomínající ořechy nebo kozí bobky

Význam: Silná zácpa.

Tento typ stolice znamená, že nemáte dostatek vlákniny. Zkuste konzumovat více výrobků bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné produkty, luštěniny nebo vyzkoušejte Psyllium.

2. hrudkovitá stolice ve tvaru klobásy

Význam: Zácpa.

Tento typ stolice je také způsoben nedostatkem vlákniny. Mezi další příčiny zácpy může patřit dlouhodobé užívání léků proti průjmu a nedostatek tělesné aktivity. Proto byste měli jíst více ovoce a zeleniny a cvičit.

3. Tvar popraskané klobásy

Význam: Normální stolice.

Vaše trávení je v pořádku.

4. Měkká hladká stolice ve tvaru klobásy

Význam: Dokonalá stolice.

Snažte se udržovat vyváženou stravu a vyhněte se stresovým situacím, abyste si udrželi takové dobré trávení.

5. Měkké hrudky

Význam: Slabá průjem.

Může to být také příznak syndromu dráždivého střeva. Pro zlepšení zkuste konzumovat potraviny s malým obsahem vlákniny, jako jsou banány, sušenky a brambory.

6. Kašovité kousky z utrženými okraji

Význam: Mírná průjem.

Možná máte ve stravě příliš mnoho vlákniny. Pijte více, abyste zabránili dehydrataci, jezte vařené brambory a banány. Můžete vyzkoušet nějaké léky na průjem a probiotika. Pokud problém trvá déle než 2 dny, poraďte se s lékařem.

7. Tekutá bez pevných částí

Význam: Silná průjem.

Může to být následek otravy jídlem, intolerance některých složek v potravinách (laktóza, lepek, histamin), bakteriální infekce nebo užívání některých léků. Pijte dostatek vody k boji proti dehydrataci a zkuste léky na průjem nebo probiotika. Pokud symptomy nezmizí po 2 dnech, nebo pokud máte bolesti, poraďte se s lékařem.

Barva stolice

Pravděpodobně víte, že normální barva stolice je hnědá. K mírným změnám může dojít v závislosti na konzumované stravy, ale náhlá změna barvy bez zjevné příčiny může být varovným signálem.

1. Bílá

Bílá nebo šedá stolice je projevem nedostatku žluče. Může také naznačovat problémy s játry a žlučníkem, ve kterých se žluč tvoří a ukládá. Důvody mohou být různé, od zablokovaných žlučových cest přes žlučové kameny až po cirhózu jater.

Bílý hlen na hnědé stolici může být znakem Crohnovy choroby.

2. Zelená

Zelená barva stolice může být způsobena konzumací zeleniny bohaté na chlorofyl (jako je špenát), zeleným barvivem v nápojích a doplňky železa.

Pokud není důvodem zkonzumované jídlo, znamená to, že stolice prošla trávicím traktem příliš rychle a neměla čas na získání dostatku žluči a bilirubinu.

3. Žlutá

Žlutá stolice může být znakem zablokovaných žlučových cest a nedostatečnou absorpcí tuků. Dalším důvodem je nedostatek enzymů produkovaných slinivkou, což může naznačovat chronickou pankreatitidu, celiakii a cystickou fibrózu.

Nemusíte však hned panikařit. Žlutá barva může také znamenat, že jste jedli příliš mnoho mrkve nebo vypili hodně žlutých nápojů.

Pokračovat ve čtení

Zdraví

Měsíc před mrtvicí vám tělo vyšle tyto varovné signály. Neignorujte je!

Experti se shodují na tom, že tělo vám pošle varovné příznaky – měsíc před mrtvicí. Znamená to, že byste měli být opravdu opatrní a neignorovat jejich. Mohlo by se vám to vymstít. Přečtěte si následující článek a dozvíte se více …

Existují dva druhy mozkové mrtvice – ischemická a hemoragická.

Ischemické mrtvice jsou poměrně časté a způsobuje jejich krevní sraženina nebo zúžení cévy, která zůstane zablokována a znemožní se tak přísun krve do mozku.

Hemoragická mrtvice je méně častá a vzniká tehdy, když praskne céva v mozku a způsobí v něm vnitřní krvácení.

Co se v těle děje při mozkové mrtvici

V současnosti je mozková mrtvice 5. nejčastější příčinou úmrtí. Patří také mezi významné faktory způsobující částečnou či celkovou invaliditu.

Pokud i člověk totiž přežije mozkovou mrtvici, zůstává obvykle postižený na obrnu jedné poloviny těla.

V obou případech, ischemické i hemoragické mrtvice, se okysličená krev se nedokáže dostat k nervovým buňkám v mozku. Ty následně odumírají, což vede k ochromení funkcí, za které byla dána část mozku zodpovědná.

Mozek je velmi složitý a komplexní orgán. Když se znefunkční jeho oblasti, které kontrolují konkrétní tělesné funkce, ta část těla už nikdy nebude fungovat tak, jako předtím.

Je sice možná částečná obnova funkcí pomocí rehabilitaci, ale původní stav se obvykle už nikdy nepodaří obnovit.

Časné příznaky mozkové mrtvice

Panuje přesvědčení, že mozková mrtvice se zjevuje náhle a nedá se dopředu předvídat. Není tomu zcela tak.

Naše tělo nám obvykle před blížící se mrtvicí vysílá následující signály:

Časné příznaky mozkové mrtvice:

časté škytavka

upadání do bezvědomí

tělesná slabost

bolesti v různých částech těla

problémy s dýcháním

halucinace

epileptické záchvaty

změny v chování

Je velmi důležité vědět uvedené signály správně rozpoznat a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se minimalizovalo riziko vážného poškození mozku.

Taková pomoc dokáže snížit riziko úmrtí i invalidity a výrazně zvýšit šance na rychlejší zotavení.

Lékaři a medicínští experti říkají, že příznaky se u jednotlivých lidí mohou různit a to v závislosti na typu mrtvice, zasažené části mozku a rozsahu poškození.

Jejich společným znakem však bývá, že mrtvice přichází náhle. Proto je na tuto chvíli třeba být předem připraven.

Pokračovat ve čtení

Zdraví

Méně známí PŘÍZNAK, který se může skrývat za koronavirusem: Měli byste o něm vědět!

Nejen vysoká teplota, neutuchající kašel, silná bolest hlavy. Stále více nemocných pacientů na COVID -19 hlásí, že ztratily čich, chuť a dokonce i sluch. Ztráta smyslových orgánů může dokonce trvat dlouhodobě.
Zhoršený sluch jako příznak

Tinitus, jak se nepříjemné zvonění, bzučení, ulehnutí v uších nazývá, je obvykle způsobeno zraněním ucha, nebo ztrátou sluchu, která souvisí se stárnutím . V době šířící se pandemie COVID – 19, však může být i příznakem tohoto onemocnění , jak se píše na thesun.co.uk.

Výzkum ukázal, že přibližně 40 procent lidí, kteří měli příznaky koronavirus, zaznamenali i problém se sluchem. Odborníci z Anglia Ruskin University spolu s britskými sdruženími Tinnitus a American Tinnitus Association pozorovali 3 103 lidí ze 48 různých zemí, u kterých se tinitus projevil.

Někteří účastníci přiznali, že na toto onemocnění trpěli již dříve, ale jejich stav se vlivem choroby ještě více zhoršil. Jiní uvedli, že pískání, bzučení, zda zhoršené slyšení přišlo až s koronavirus. Odborníci se shodují v názoru, že tinnitus může být pro některé lidi dlouhodobým příznakem Covidu – 19.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti13 hodinami před

Když babička uviděla, co má vnučka na sobě, dohnalo ji to k slzám!

Toto je opravdu moment k nezaplacení … Podívejte se, jak reagovala babička na svou vnučku, která šla k promoci na...

Zdraví13 hodinami před

Toto prozradí tvar vaší stolice o vašem zdraví! Dokáže odhalit i závažné nemoci

Trávicí trakt obsahuje více bakteriálních buněk, jako zbytek našeho těla. V důsledku toho je důležité, aby naše střeva fungovaly dobře...

Zdraví13 hodinami před

Měsíc před mrtvicí vám tělo vyšle tyto varovné signály. Neignorujte je!

Experti se shodují na tom, že tělo vám pošle varovné příznaky – měsíc před mrtvicí. Znamená to, že byste měli...

Zdraví13 hodinami před

Méně známí PŘÍZNAK, který se může skrývat za koronavirusem: Měli byste o něm vědět!

Nejen vysoká teplota, neutuchající kašel, silná bolest hlavy. Stále více nemocných pacientů na COVID -19 hlásí, že ztratily čich, chuť...

Zajímavosti13 hodinami před

Co se stane s ženským tělem, když je týden bez pohlavního styku

Průměrný člověk měl ve svém životě sex 7 778krát. Ať už je to hodně nebo málo, faktem je, že jednoho...

Zdraví13 hodinami před

Onkologové bijí na poplach, aby lidi přestali jíst tyto potraviny: Extrémně rychle tvoří rakovinu

Rakovina se ukázala jako komplexní skupina nemocí s mnoha možnostmi. Rakovina je komplexní skupina onemocnění s mnoha možnými příčinami. Mezi...

Zajímavosti14 hodinami před

Muž obchodoval s padělanými vakcínami proti Covid-19. Policie ho zadržela!

Policie zjistila nelegální prodej vakcíny pro Covid-19. Jarosław K. obchodoval s vakcínami i s negativními výsledky testů na koronaviry. Nezákonné...

Zajímavosti15 hodinami před

Pozoruhodný účinek po druhé dávce vakcíny proti Covid-19. To byste měli vědět!

Svět upaluje, ale jiným tempem než bychom chtěli. Nepochybně existuje pouze jeden stát: to je Izrael, který očkuje 24 hodin...

Politika16 hodinami před

Očkování seniorů se zastaví, prohlásil hejtman. Lidé by měli vědět pravdu

V příštích třech týdnech dorazí do České republiky asi o třetinu méně dávek vakcín od společností Pfizer a BioNTech, než...

Zdraví17 hodinami před

Zregenerovat imunitní systém po chemoterapii dokáže jediná věc

Jde o terapuetický systém na kompletní obnovu, o kterém se začalo v současnosti hodně mluvit, ale vůbec to není nová...

Oblíbené